Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawca zniszczenia XIX w. zabytkowej figurki Matki Boskiej z Parku Uzbornia usłyszał zarzuty

Data publikacji 01.10.2021

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Bochni ustalili i zatrzymali sprawcę uszkodzenia zabytkowej figurki. Okazał się nim 19-letni mieszkaniec Bochni.

Powstanie znajdującej się w bocheńskim Parku Uzbornia figurki Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej datuje się na 1880 r. Zachowane przekazy historyczne wskazują, że została ufundowana przez Marię Maiss – żonę ówczesnego burmistrza Bochni – jako podziękowanie i pamiątkę ocalenia dziecka. Kapliczka z figurką od lat była miejscem spotkań mieszkańców Bochni, którzy gromadzili się przy niej w trakcie nabożeństw majowych. Na początku maja b.r. doszło do jej zniszczenia. Uszkodzenia mechaniczne – wyrwanie figurki z cokołu, liczne oderwane od całości elementy – wskazywały na celowe działanie sprawcy.

Prace nad rozwiązaniem tej sprawy prowadzili funkcjonariusze pionu kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Bochni. Zebrane materiały doprowadziły kryminalnych do ustalenia podejrzanego, którym okazał się 19-letni mieszkaniec Bochni. W trakcie przesłuchania mężczyzna przyznał się do uszkodzenia figurki, opisując przebieg zdarzenia. Twierdził, żę będąc pod wpływem alkoholu chciał się popisać przed kolegami.

19-latkowi postawiono zarzut zniszczenia mienia (z art. 288§ 1 kodeksu karnego) za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony