Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uderzenie w zorganizowaną grupę produkującą fikcyjną dokumentację

Data publikacji 17.11.2021

Kolejne uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie są podejrzani m.in o wystawianie nierzetelnych faktur VAT umożliwiających generowanie nieprawdziwych kosztów, a co za tym idzie zaniżenia należności podatkowych. Tym razem zatrzymano 6 osób, a w całym śledztwie występuje już 40 podejrzanych. W wyniku działania grupy Skarb Państwa został narażony na uszczuplenia w wysokości ponad 16 mln zł.

Śledztwo prowadzą policjanci z Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji  wspólnie z funkcjonariuszami Urzędu Celno-Skarbowy w Opolu (KAS), pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie są podejrzani o poświadczanie nieprawdy w fakturach VAT i dokumentach podatkowych, w celu zaniżenia należnych podatków. Według funkcjonariuszy w przestępczy proceder może być zamieszanych ponad 100 podmiotów gospodarczych. Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała od 2017 roku do początku 2019 roku. W wyniku jej działalności Skarb Państwa mógł być narażony na straty w wysokości ponad 16 mln zł. 

Pierwsze uderzenie w gang nastąpiło w czerwcu 2021 roku, kiedy to zatrzymano 10 osób (Nierzetelne faktury VAT umożliwiały generowanie milionowych kosztów). W listopadzie br. policjanci CBŚP i funkcjonariusze KAS przeprowadzili kolejne działania, podczas których zatrzymano 6 osób. Akcja była prowadzona na terenie woj. śląskiego, małopolskiego i dolnośląskiego. Podczas działań funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania podejrzanych oraz siedziby podmiotów gospodarczych, zabezpieczając przy tym dokumentację, która obecnie poddawana jest analizie.

W Dolnośląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zatrzymanym przedstawiono zarzuty dot. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej czy poświadczania nieprawdy w fakturach VAT. Zgodnie z kodeksem karnym, tego typu przestępstwo zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 15. Dodatkowo niektórym z zatrzymanych grozi odpowiedzialność za przestępstwa karno-skarbowe.

Śledztwo jest prowadzone od 2019 roku i łącznie występuje już 40 podejrzanych, którym zarzuca się wystawianie fikcyjnych faktur czy korzystanie z takiej dokumentacji w celu zaniżenia należności podatkowych.

Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie ruchome i nieruchomości należące do podejrzanych, warte ogółem ponad 3 mln zł.

Warto zaznaczyć, że przedsiębiorcy objęci zarzutami składają do urzędów skarbowych korekty zeznań oraz regulują uszczuplone podatki. Również w tym przypadku kwoty dotychczas złożonych skorygowanych deklaracji podatkowych opiewają na kwotę ponad 10 mln zł. 

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Powrót na górę strony