Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kryzys migracyjny tematem rozmowy Komendanta Głównego Policji z Dyrektor Wykonawczą Europolu

Data publikacji 17.11.2021

Napięta sytuacja na granicy polsko-białoruskiej w związku z narastającym kryzysem migracyjnym była przedmiotem rozmowy Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka z Dyrektor Wykonawczą Europolu, Panią Catherine de Bolle. Rozmówcy zaprezentowali zgodne stanowisko o priorytetowym charakterze obrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Kryzys migracyjny na polsko-białoruskim pasie przygranicznym eskaluje. Od 8 listopada 2021 roku w Policji obowiązuje stan podwyższonej gotowości do działań. Obecnie już nie tylko funkcjonariusze Straży Granicznej i Wojska Polskiego, ale także policjanci z całego kraju zaangażowani są w ochronę integralności granicy państwowej. Oprócz tego polska Policja - realizując swoje działania statutowe - rozpoznaje i zwalcza zjawiska przestępcze powiązane ze zjawiskiem nielegalnej migracji.

Komendant Główny Policji w rozmowie z Dyrektor Wykonawczą Europolu przyznał, że okoliczności dyktowane przez kryzys migracyjny ponownie - jak to było w przypadku pandemii - wyznaczają nowy zbiór zadań dla Policji. Podkreślił, że polscy funkcjonariusze są gotowi wspierać swoim doświadczeniem inne służby, które mogą liczyć na policyjną mobilizację i gotowość do służby.

Pani Catherina de Bolle potwierdziła, że działania polskich służb na granicy - będącej jednocześnie granicą Unii Europejskiej - pozostają zgodne z dyrektywami i interesem całej Wspólnoty. Dodała również, że polska Policja może liczyć na wszechstronną pomoc oraz współpracę ze strony Europolu.  

Obie strony zgodnie przyznały, że w aspekcie długofalowym skuteczne rozwiązanie problemów, które ogniskuje wokół siebie kryzys migracyjny, leży w ścisłej i harmonijnej współpracy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, tak na gruncie krajowym, jak i w wymiarze transgranicznym.

Komendant Główny Policji oraz Dyrektor wykonawcza Europolu zadeklarowali, że w obliczu kumulujących się zagrożeń na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, polska Policja oraz Europol jeszcze bardziej zacieśnią współpracę na rzecz ochrony bezpieczeństwa i stabilizacji.

(BMWP KGP / foto: Jacek Herok BKS KGP)

  • trzej umundurowani oficerowie Policji i policjantka - oficer, siedzą za stołem w sali konferencyjnej. Na przeciwko widoczny jest telewizor i wideokonferencja, za nimi napis: Komenda Główna Policji
  • trzej umundurowani oficerowie i policjantka oficer siedzą za stołem w sali konferencyjnej,za nimi widoczny jest napis Komenda Główna Policji
  • trzej umundurowani oficerowie Policji i policjantka oficer siedzą za stołem w sali konferencyjnej. na przeciwko widoczny jest telewizor i wideokonferencja
Powrót na górę strony