Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zatrzymali byłego prezydenta Świętochłowic

Data publikacji 18.11.2021

Policjanci komendy wojewódzkiej zwalczający przestępczość korupcyjną zatrzymali byłego juz prezydenta miasta Świętochłowice, jego zastepcę oraz dwóch urzędników mniejszej rangi. Zatrzymani zostali doprowadzeni wczoraj do Prokuratury Okregowej w Gliwicach, gdzie usłyszeli zarzuty. Podejrzani są o popełnienie przestępstw związanych z pełnieniem w latach 2011-2018 funkcji publicznych w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach.

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali na polecenie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach czterech podejrzanych o popełnienie przestępstw, związanych z pełnieniem w latach 2011-2018  funkcji publicznych w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach. Wśród nich znaleźli się m.in. były Prezydent Świętochłowic, jego ówczesny zastępca oraz dwóch ich najbliższych współpracowników. Zatrzymania miały miejsce na terenie Śląska m.in. w Katowicach oraz w Warszawie. Jest to efekt śledztwa, ktorym od kilku lat pod nadzorem Prokuratury Okregowej w Gliwicach zajmują się  śledczy wydziału zwalczającego korupcję na terenie Śląska . Postępowanie dotyczy nieprawidłowości w Urzędzie Miasta Świętochłowice w latach 2011-2018. Zatrzymania miały miejsce wczoraj rano, prawie równocześnie w kilku miejscach. W Warszawie śląscy policjanci zatrzymali ówczestego wizeprezydenta Świętochłowic oraz na Śląsku, gdzie zatrzymano byłego już prezydenta Świętochłowic oraz dwóch byłych urzędników. Wszystkie zatrzymane odoby zostały doprowadzone do prokuratury, gdzie usłyszały zarzuty.

Byłemu prezydentowi przedstawiono łącznie 11 zarzutów. Dotyczą one nadużycia uprawnień i wywierania bezprawnego wpływu na działaczy lokalnych mediów, w tym przez kierowanie gróźb oraz stosowanie mobbingu w Urzędzie Miejskim. Inne zarzuty związane są z przestępstwami przeciwko wyborom do Rady Miejskiej w Świętochłowicach oraz występki związane z fikcyjnym zatrudnieniem asystentek w magistracie i przywłaszczeniem służbowego sprzętu elektronicznego. Zatrzymany jest również podejrzany o przyznanie trzem najbliższym współpracownikom bezpodstawnych premii i dodatków służbowych w łącznej wysokości ponad 1,1 miliona złotych – z tego w większości, bo aż 880 tysięcy złotych, swojemu zastępcy.

Zastępcy prezydenta i aktualnemu radnemu Rady Miejskiej w Świętochłowicach, zatrzymanemu w Warszawie. przedstawiono łącznie 5 zarzutów, obejmujących przywłaszczenie powierzonego sprzętu elektronicznego, działań związanych z drukowaniem materiałów wyborczych w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach, utrudnianiem postępowania karnego, ukrywaniem świadków, połączonym z czasowym pozbawieniem ich wolności oraz podżeganiem świadków do składania fałszywych zeznań i skierowania postępowania karnego przeciwko innej osobie. Zarzuty obejmują również naruszenie praw pracowniczych, czyli tzw. mobbing.

Policjanci zatrzymali także dwóch innych urzędników w Urzędzie Miejskim w Świętochłowicach, którym przedstawiano zarzuty m.in. przywłaszczenia służbowego sprzętu elektronicznego oraz podżegania świadków do składania fałszywych zeznań i skierowania postępowania karnego przeciwko innej osobie.

  • Tabliczka z napisem Wydział do Walki z Korupcją.
  • Zbliżenie na dłonie zatrzymanego mężczyzny, gdy policjant zakłada mu kajdanki.
  • Policjanci w czarnych kamizelkach z napisem Policja prowadzą zatrzymanego mężczyznę korytarzem.
  • Policjanci w czarnych kamizelkach z napisem Policja oczekują z zatrzymanym przed windą.
  • Policjanci wtyprowadzają zatrzymanego z budynku katowickiej komendy wojewódzkiej. W tle schody i wejście główne do budynku komendy.
  • Napis Policja na niebieskim tle.
  • Policjanci zamykają drzwi radiowozu po tym, jak zatrzymany wsiada do pojazdu.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 47.71 MB)

Pobierz plik (format mp3 - rozmiar 1.42 MB)

Powrót na górę strony