Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narodowe Święto Niepodległości i ślubowanie policjantów

Data publikacji 18.11.2021

Dzisiaj pomorscy policjanci uczcili Narodowe Święto Niepodległości. Była to wyjątkowa okazja do wręczenia funkcjonariuszom m.in. medali za Długoletnią Służbę, odznak Zasłużony Policjant i przedterminowych awansów w stopniach służbowych. W podniosłej atmosferze tego Święta wręczono szereg innych wyróżnień i podziękowań za pracę na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego.

11 listopada przypadła 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1918 roku, po 123 latach niewoli narodowej i powstańczych zrywów wolnościowych Polska odzyskała niepodległość. To najważniejsze święto państwowe. Dla wielu Polaków to dzień zadumy nad historią i okazja do wyrażenia uczuć patriotycznych.

W czasie dzisiejszych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w auli Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przy ul. Biskupiej wręczone zostały m.in. akty przedterminowego mianowania na wyższe stopnie policyjne, medale za Długoletnią Służbę oraz odznaki Zasłużony Policjant. To wyróżnienia przysługujące policjantom, którzy wzorowo wykonują swoje obowiązki, ponadprzeciętnie angażują się w służbę, przejawiają własną inicjatywę i doskonalą kwalifikacje zawodowe.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości połączono także ze ślubowaniem nowo przyjętych policjantów. „Strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli nawet z narażeniem życia” - te słowa roty ślubowania wypowiedziało 57 nowych funkcjonariuszy. Ślubowanie przyjął Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński, który podkreślił, jak trudna i odpowiedzialna jest służba w Policji. Życzył wszystkim funkcjonariuszom sukcesów zawodowych oraz szybkich awansów. Rodzinom nowych stróżów prawa życzył natomiast zrozumienia dla trudów tego zawodu.

Podczas procedury kwalifikującej do służby w Policji kandydaci musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale także doskonałym zdrowiem i kondycją fizyczną. W najbliższych dniach trafią na szkolenie podstawowe w szkole Policji, gdzie zdobędą wiedzę i umiejętności niezbędne do wypełniania słów złożonej przysięgi. Będą uczyć się m.in. podstawowych przepisów prawnych, obchodzenia z bronią i technik interwencji. Następnie wrócą do swoich macierzystych jednostek.

Ceremonia była doskonałą okazją do wręczenia innych wyróżnień. Kapituła Medalu im. Danuty Siedzikówny „Inki” przyznała Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Gdańsku Medal za godne uznania wieloletnie działania na rzecz upamiętniania Żołnierzy Wyklętych, ich wpływ na współczesne pokolenie i postawy młodzieży, dążąc do doskonałości, aby zachować się jak trzeba. Medal wręczył Pan Stefan Bronisław Kukowski – Wielki Mistrz Konfederacji Orderu Świętego Stanisława.

Oprawa uroczystości była sposobnością do podziękowania za wieloletnią służbę odchodzącemu na emeryturę Komendantowi Miejskiemu Policji w Gdańsku insp. Wojciechowi Siwkowi, który działaniom na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego poświęcił 29 lat. Jako symbol pożegnania ze służbą otrzymał z rąk Pana Generała replikę szabli oficerskiej typu WZ.21/22. Szabla tego wzoru była najpopularniejszą szablą w okresie dwudziestolecia międzywojennego i używali jej oficerowie Policji Państwowej.  

Wszystkim zgromadzonym policjantom Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku pogratulował oraz podziękował za dotychczasową służbę.

Uroczystość swoją obecnością uświetnili: Przewodniczący Konwentu Morskiego kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki, Wojewoda Pomorski Pan Dariusz Drelich, st.bryg. Piotr Socha Pomorski Komendant Wojewódzki PSP oraz Dyrektor Cappelli Gedanensis Pan Marek Więcławek.

(KWP w Gdańsku / sc)

  • ślubowanie policjantów
  • wręczenie odznaczeń
  • policjantki stoją w rzędzie
  • wręczenie odznaczeń
  • przemowa do funkcjonariuszy
  • wręczenie odznaczeń policjantom
  • wręczenie odznaczenia policjantowi
  • wręczenie odznaczeń policjantowi
  • funkcjonariusz mówi do mikrofonu
Powrót na górę strony