Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sierż. szt.  Michał Dąbkowski -  „Primus inter fortes”

Data publikacji 18.11.2021

Na mocy porozumienia zawartego 27 sierpnia br. pomiędzy wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą a komendantem wojewódzkim Policji w Krakowie nadinsp. Michałem Ledzionem zdecydowano,że policjanci, którzy w sposób szczególny wyróżnią się niesieniem pomocy poza służbą, otrzymają specjalne wyróżnienie - „Primus inter fortes”.  Jego ideą jest uhonorowanie funkcjonariuszy, którzy poza służbą, narażając swoje życie i zdrowie, przyczynili się do uratowania innej osoby bądź mienia znacznej wartości.  Jako pierwszy statuetkę „Primus inter fortes” otrzymał  sierż. szt. Michał Dąbkowski z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie

Dzisiaj (18 listopada 2021r.) w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie  wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz komendant wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion wręczyli statuetkę „Primus inter fortes” sierż. szt. Michałowi Dąbkowskiemu z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. To szczególne wyróżnienie zostało przyznane przez kapitułę, która docenia policjantów odznaczających się wzorową i ofiarną służbą na rzecz Małopolan.

Sierż. szt. Michał Dąbkowski został uhonorowany za uratowanie tonącego mężczyzny. Do zdarzenia doszło 26 lutego br. 
w godzinach rannych na ul. Rydygiera w Krakowie, gdzie policjant był ze swoim dzieckiem na spacerze. Około godziny 10, funkcjonariusz zauważył mężczyznę tonącego w pobliskim stawie. Policjant błyskawicznie wbiegł do zbiornika i łamiąc lód, torował sobie drogę w wodzie.  Gdy dotarł do tonącego, podał mu smycz  podaną przez jednego ze świadków i w ten sposób pomógł mu wydostać się na brzeg. Dzięki błyskawicznemu działaniu, policjant uratował ludzkie życie.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dziękując wyróżnionemu za bohaterską postawę, powiedział. - Poza profesjonalizmem i silnym zaangażowaniem w codziennej służbie, na szczególne uznanie zasługuje Pańska postawa cechująca się pełną gotowością do udzielania wsparcia tym, którzy tego potrzebują. Wymownym potwierdzeniem tych słów są wydarzenia z lutego 2021 roku, kiedy to bez wahania pospieszył Pan z pomocą osobie spacerującej po zamarzniętym stawie, pod którą załamał się lód. Godna podziwu odwaga, zmysł i opanowanie zaowocowały pozytywnym finałem tego niefortunnego zdarzenia.  Proszę przyjąć moje szczere gratulacje i wyrazy najwyższego szacunku. Niech to uhonorowanie będzie dla Pana źródłem uzasadnionej dumy, zasłużonego uznania i motywacji do dalszej służby na rzecz naszej Ojczyzny i bezpieczeństwa Obywateli.  

Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion dodał, że: Działania policjantów którzy narażają swoje zdrowie i życie dla ratowania drugiego człowieka, tak jak sierż. szt. Michał Dąbkowski, zawsze są godne naśladowania oraz zasługują na szczególne wyróżnienie.  Zawarte niedawno porozumienie  stworzyło właśnie taką możliwość  i pozwala na uhonorowanie policjantów, którzy postępuja zgodnie z rotą przysięgi. Jestem pewien, że w małopolskich szeregach nie zabraknie policjantów, którzy  zasłużą swoją postawą na takie wyróżnienie. Michał  uwodnił, że jest świadomy zobowiązań jakie złożył składając rotę ślubowania. W mieniu służby i swoim dziękuję Mu i kłaniam się nisko.

Uhonorowany policjant, odbierając statuetkę, podziękował za cenne wyróżnienie. – Jestem szczerze wzruszony i chciałbym bardzo podziękować za wyróżnienie. Otrzymana dzisiaj statuetka to  zarazem zobowiązanie do dalszej służby drugiemu człowiekowi – powiedział.

Sierż. szt. Michał Dąbkowski służy w Policji od 2014 roku. Policyjne szlify zdobywał w Referacie do walki z przestępczością gospodarczą w Komendzie Powiatowej Policji w Wieliczce. Od 2019 roku pracuje w Wydziale dw. Korupcji w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Od kilku lat honorowo oddaje krew dla potrzebujących. Ponadto jest zarejestrowany w bazie dawców szpiku kostnego. Na co dzień jest mężem i ojcem dwójki dzieci. Wolny czas lubi spędzać z rodziną.

  • Wywiad tvp 3 z nagrodzonym policjantem
  • Wojewoda gratuluje odznaczonemu
  • Wojewoda wręcza statuetkę
  • Komendant gratuluje policjantowi
  • Wspólne zdjęcie wojewody, komendanta i nagrodzonego policjanta
  • Wojewoda przemawia
  • Wspólne zdjęcie
Powrót na górę strony