Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ten policjant chroni ludzkie życie nie tylko na służbie

Data publikacji 22.11.2021

Ochrona ludzkiego życia i troka o jego bezpieczeństwo jest wpisane w ustawowe zadania każdego policjanta. Jednak pomaganie innym poza godzinami służby wynika z dobroci serca i utwierdza w przekonaniu, że wybór zawodu nie był przypadkowy. A mowa o jednym z policjantów z Dolnego Śląska, który bez wahania, będąc świadkiem potrącenia pieszej, szybko ruszył z pomocą. W prawidłowym udzielaniu pomocy przedmedycznej pomogły mu posiadane umiejętności zdobyte na kursach z tego zakresu.

Minęło już kilka dni od zdarzenia, jednak w pamięci policjanta pozostanie ono na dłużej. Jeden z funkcjonariuszy zasilających szeregi Oddziałów Prewencji Policji we Wrocławiu, posterunkowy Michał Fuławka, mając niespełna rok służby, doskonale wiedział jak się zachować i jak udzielić pomocy osobie poszkodowanej.

Opisywana historia miała miejsce na wrocławskich Maślicach. Posterunkowy Michał Fuławka tego dnia nie był w pracy, a w ramach wolnego popołudnia spędzał czas na terenie miasta. Kiedy przemieszczał się ulicą Brodzką, zauważył, jak na przejściu dla pieszych, została potrącona młoda dziewczyna. Bez chwili wahania opuścił swój samochód i podbiegł, aby sprawdzić, czy nie potrzebuje pomocy. W tym samym czasie poprosił innego ze świadków o wykonanie połączenia na numer alarmowy, powiadamiając o zdarzeniu, a sam zajął się oceną stanu poszkodowanej.

Okazało się, że 13-latka została poważnie poturbowana, uskarżała się na bóle w różnych częściach ciała, dlatego najbezpieczniej było pozostać na miejscu i poczekać na przyjazd Zespołu Pogotowia Ratunkowego. Dziewczynka miała widoczne krwawiące otarcia, które zostały przez policjanta opatrzone, a w celu zapewnienia komfortu termicznego została okryta odpowiednim kocem. Do czasu przyjazdu karetki funkcjonariusz monitorował jej stan, stabilizując przy tym szyję i głowę. Ważną rolę w tym czasie odegrało również wsparcie psychiczne poszkodowanej, a posterunkowy Michał Fuławka doskonale wiedział, jak należy o to zadbać.

Wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie udzielania pomocy zdobył już wcześniej, nie będąc jeszcze policjantem. Przeszedł wówczas kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej i dlatego wiedział, że szybka reakcja i udzielona pomoc poszkodowanemu bardzo często ma wielkie znaczenie.

Policjanci w tego typu sytuacjach reagują wręcz instynktownie i od razu starają się pomóc potrzebującym osobom, tak jak zrobił to funkcjonariusz z Wrocławia. Niestety, spora część osób jedynie odwraca głowę i stara się jak najszybciej oddalić z miejsca zdarzenia, albo pozostaje tam w roli obserwatorów i operatorów urządzeń do nagrywania. A czasem wystarczy tylko połączenie z numerem 112, które może uratować czyjeś życie i zdrowie. Pamiętajmy o tym i nie bójmy się sięgać po telefon i zaalarmować o potrzebie pomocy.

(KWP we Wrocławiu / kp)

Powrót na górę strony