Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nasza krew – nasza Ojczyzna w WSPol

Data publikacji 23.11.2021

W Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się ogólnopolska akcja honorowego oddawania krwi służb mundurowych „Nasza krew – nasza Ojczyzna” dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzeniu patronuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Sprawiedliwości, Minister Zdrowia i Sekretarz Stanu - Szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Organizatorem tej akcji jest od wielu lat Straż Graniczna. Tegoroczna inicjatywa „Nasza krew – nasza Ojczyzna” rozpoczęła się 20 października i potrwa do 20 grudnia br. Jest to już 10. edycja tej szlachetnej inicjatywy. W czasie pandemii pomoc w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego poprzez zbiórkę drogocennego surowca, którego tak bardzo brakuje, nabiera jeszcze bardziej szczególnego wymiaru.

Celem przedsięwzięcia jest propagowanie krwiodawstwa jako formy współczesnego patriotyzmu i naturalnego obowiązku funkcjonariusza czy urzędnika państwowego, a przy tym nawiązanie do tradycji wiernej służby Ojczyźnie wzorem historycznych formacji mundurowych II Rzeczypospolitej Polskiej poprzez kojarzenie munduru opatrzonego symbolami i godłem Rzeczypospolitej Polskiej z gotowością oddania drugiemu człowiekowi cząstki siebie – krwi.

Od wielu lat w słuszną inicjatywę oddawania krwi zaangażowana jest także polska Policja, a co za tym idzie – Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie. Już nie raz pokazywaliśmy, że jesteśmy w stanie pomagać tym, którzy tego potrzebują. Krew może oddać każdy, kto jest zdrowy i ukończył 18. rok życia. Nie ma górnej granicy wiekowej. Najważniejszy jest stan zdrowia.

Zainteresowanie akcją było tak duże, że mobilny punkt poboru krwi pojawił się na terenie Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie dwukrotnie. W ubiegłym tygodniu 19 listopada oraz dziś tj. 23 listopada. 38 osób, wśród nich policjanci, słuchacze i pracownicy cywilni naszej Uczelni oddali w ponad 17 litrów tego drogocennego płynu. Na WSPol możecie liczyć. Oddając krew odpowiedzialnie, ratujesz życie.

W latach 2012-2019 w ramach akcji „Nasza krew – nasza Ojczyzna” około 25 000 mundurowych krwiodawców, młodzież szkolna i akademicka, urzędnicy państwowi, członkowie organizacji „Strzelec” oraz przedstawiciele lokalnych społeczności oddali 11 550 litrów krwi i jej składników.

(WSPol w Szczytnie / mw)

  • Funkcjonariusz oddający krew
  • krwiobus i stojący przed nim w kolejce policjanci
  • dwie policjantki siedzą na fotelach i oddają krew
  • widoczna ręka policjanta, który oddaje krew i maszyna do której jest podłączony
  • policjant i kobieta w ubraniu cywilnym siedzą na fotelach i oddają krew
  • policjantka siedzi na fotelu i oddaje krew
Powrót na górę strony