Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

3 osoby zatrzymane w związku z podejrzeniem nielegalnego zdobycia paszportów covidowych

Data publikacji 26.11.2021

Kolejne trzy osoby zostały zatrzymane przez policjantów CBŚP w związku z podejrzeniem skorzystania z usług zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie organizowali za opłatą certyfikaty poświadczające zaszczepienie się przeciwko Covid-19. W Wydziale Zamiejscowym Prokuratury Krajowej 3 kobietom przedstawiono zarzuty korupcyjne.

O sprawie pisaliśmy we wtorek w materiale pod tyt. „Za 1 – 1,5 tys. zł można było zdobyć paszport covidowy”. Wczoraj policjanci CBŚP zatrzymali kolejne 3 osoby podejrzane o zakupienie fałszywych zaświadczeń potwierdzających przyjęcie szczepionki przeciwko Covid-19. Działania przeprowadzono w województwie pomorskim i małopolskim. Wszystkie 3 kobiety są powiązane ze środowiskiem medycznym, w związku z czym prokurator zastosował wobec nich zawieszenie w prawach wykonywania zawodu.

Śledztwo dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie są podejrzani o organizowanie tzw. paszportów covidowych za opłatą. Sprawę wyjaśniają policjanci z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie. Funkcjonariusze od kilku miesięcy wyjaśniają sposób działania grupy, osoby zaangażowane w przestępczy proceder oraz ich klientów.

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że członkowie gangu docierali do osób, które nie chciały się zaszczepić szczepionką przeciw Covid-19, ale chciały posiadać zaświadczenie potwierdzające takie szczepienie. Następnie wprowadzano dane „klienta” do systemu, wystawiając przy tym stosowne zaświadczenie. W ten sposób zdobywano tzw. paszporty covidowe bez zaszczepienia się. Taka usługa kosztowała klienta od tysiąca do 1,5 tysiąca złotych.

Łącznie w sprawie występuje 14 podejrzanych i sprawa wciąż jest rozwojowa. Policjanci wspólnie z prokuratorem ustalają wszystkie osoby zamieszane w ten proceder, w tym także osoby, które kupowały fałszywe poświadczenie zaszczepienia się.

  • policjantka CBŚP prowadzi osobę zatrzymaną
  • policjanci prowadzą osobę zatrzymaną

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.03 MB)

Powrót na górę strony