Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymali oszusta działającego metodą "na wnuczka"

Data publikacji 29.11.2021

Starsze małżeństwo z powiatu proszowickiego z gminy Koszyce uwierzyło, że ich wnuczek wraz z rodzicami brał udział w wypadku drogowym, gdzie potrącił kobietę. Przekazali oszustowi kilkadziesiąt tysięcy złotych, by wnuczek uniknął odpowiedzialności karnej. Dzięki intensywnym działaniom funkcjonariuszy proszowickiej Policji oszust został zatrzymany, a pieniądze odzyskane.

28 listopada br. na terenie powiatu proszowickiego, w gminie Koszyce, odnotowano aż dziesięć zgłoszeń dotyczących oszustw metodą „na wnuczka”. W większości tych przypadków rzekomy wnuczek rozłączał się, jak tylko z drugiej strony słyszał zbyt wiele pytań. Niestety nie wszyscy mieszkańcy mieli tyle szczęścia. Starsze małżeństwo odebrało telefon od swojego „płaczącego wnuczka”, który poinformował ich, że jechał samochodem wraz z matką i na przejściu dla pieszych potrącił kobietę w ciąży, która straciła dziecko i trafiła do szpitala. Małżeństwo uwierzyło w opisaną sytuację, po czym przybyłemu do ich domu kurierowi przekazało 18 000 zł. Kiedy zapytali o jakiś dowód potwierdzający przekazanie pieniędzy, rzekomy kurier przekazał im telefon, gdzie w słuchawce usłyszeli już głos innego mężczyzny, podającego się za policjanta i potwierdzającego przysłanie kuriera. Seniorzy przekazali mu pieniądze. Po wszystkim kiedy skontaktowali się ze swoim wnuczkiem, zorientowali się, że padli ofiarą oszustwa i powiadomili Policję.  

Podczas intensywnych działań prowadzonych przez funkcjonariuszy proszowickiej Policji, na jednaj z polnych dróg ujawniono pojazd marki Peugeot, a w nim siedzącego mężczyznę, który odpowiadał rysopisowi podanemu przez starsze małżeństwo. Mężczyznę  zatrzymano, a podczas przeszukania pojazdu pod tylną kanapą ujawniono skradzione p18 tys. zł.

26-latek czeka na przedstawienie zarzutów dotyczących oszustwa za co grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony