Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Żyję i daję żyć innym. Jadę – nie piję”. Nowa kampania społeczna lubińskich policjantów

Data publikacji 30.11.2021

19 – latka kierująca nissanem uderzyła w samochód, którym podróżowała matka z córką. Kobieta poniosła śmierć na miejscu.   5 – letnia  dziewczynka straciła w tym wypadku mamę. Nastolatka tego dnia obchodziła z koleżankami swoje urodziny. Nikt  skutecznie nie powstrzymał młodej kobiety, aby nie wsiadała do samochodu po alkoholu…

Do zdarzenia drogowego doszło na niezbyt ruchliwej drodze. Pijana 19 – latka straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w samochód, którym kierowała matka jadąca z 5 – letnią córką. W wyniku tego zdarzenia matka dziewczynki poniosła śmierć na miejscu.  Osierociła swoje dziecko.  19 –latka chwilę wcześniej piła alkohol w lokalu razem ze swoimi koleżankami. Obchodziła urodziny. Kiedy jedna ze znajomych poprosiła ją, aby nie jechała samochodem, gdyż jest nietrzeźwa, ta odpowiedziała, że to tylko nieduży odcinek drogi….wystarczyło, aby doszło do tragedii.

To na szczęście scenariusz spotu kampanii społecznej zrealizowanej przez policjantów Komendy Powiatowej Policji w Lubinie, ale czy bardzo odległy od rzeczywistości? Powód kampanii wciąż ten sam – zniechęcenie kierowców do jeżdżenia po spożyciu alkoholu, bądź też środków działających podobnie do tej substancji. Wsiadając za kierownicę musimy mieć świadomość, że bierzemy odpowiedzialność za siebie i za innych.

Statystyki policyjne są nieubłagane: wciąż mnóstwo ludzi ginie na polskich drogach, bądź traci bliskich przez nieodpowiedzialne zachowanie innych kierujących.  Policjanci każdego dnia eliminują z dróg pijanych kierujących, którzy za nic mają bezpieczeństwo innych ludzi. Kampania ma uświadamiać wszystkim kierowcom jaka odpowiedzialność na nich spoczywa  i żadna sytuacja, czy tłumaczenie nie usprawiedliwiają w żaden sposób jazdy po alkoholu.

Najważniejsza jest reakcja otoczenia!

Spot przygotowany przez policjantów ma również pokazać, że to często reakcja współpasażerów czy znajomych, z którymi spędzało się czas, może uratować życie. Bezwzględny brak tolerancji, brak przyzwolenia na jazdę po pijanemu, to powinna być rzecz bezdyskusyjna. Decyzja o przejechaniu nawet kilku metrów, znajdując się pod wpływem alkoholu, może mieć tragiczne konsekwencje. Przez takie zachowanie można zabić drugiego człowieka – czyjeś dziecko, siostrę, matkę, brata, ojca, przyjaciela…. W życiu nie próbujemy kusić losu. Dlaczego zatem tak łatwo przychodzi nam czasem zignorować fundamentalną zasadę: jeżdżę – nie piję?"

Mamy nadzieje, że po obejrzeniu naszego filmu wiele osób zastanowi się zanim wsiądzie do auta po spożyciu alkoholu i jakie nieodwracalne konsekwencje może za sobą pociągnąć taka decyzja.

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, bez udziału i wsparcia których realizacja tego spotu nie byłaby możliwa. Są wśród nich: TV Regionalna.pl, Autopol Jacek Tarczyński Pomoc Drogowa Lubin, Izabela Tymczyszyn i Agata Zaczyńska – uczennice klasy mundurowej III Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie, Joanna Rychlewicz, Katarzyna Olszańska i najmłodsza, dzielna uczestniczka spotu Pola Olszańska. Dziękujemy wszystkim za poświęcony czas, okazaną bezinteresowną pomoc i chęć współpracy w ważnej dla nas wszystkich inicjatywie!

asp.szt. Monika Kaleta
Źródło: KPP w Lubinie

Opis filmu: spot filmowy

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 31.9 MB)

Pliki do pobrania

  • 290.75 KB
    Deskrypcja do spotu filmowego
Powrót na górę strony