Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dziękujemy za dobre słowo i przestrzegamy przed oszustami

Data publikacji 30.11.2021

Do komendy w Bielsku-Białej wpłynęły podziękowania od 58-latka, który docenił kompetencje policjanta, który przyjmował od niego zawiadomienie o popełnionym przestępstwie. Mężczyzna padł ofiarą oszustów, którzy podając się za pracownika banku, nakłonili go do zainstalowania złośliwego oprogramowania. Tym sposobem przejęli kontrolę nad jego bankowością internetową i „wyczyścili” konto z oszczędności. Pokrzywdzony w tak stresującym momencie swojego życia mógł liczyć na empatię i fachowość policjanta.

Takie podziękowania są dla nas bardzo budujące i motywujące, ponieważ chcemy zawsze spełniać oczekiwania, jakie są przed nami stawiane. 58-letni bielszczanin zgłosił w komendzie oszustwo internetowe. Złożenie zawiadomienia o przestępstwie to trudny i stresujący moment dla każdego pokrzywdzonego. Mężczyzna padł ofiarą przestępców, którzy podając się za pracownika banku, nakłonili go do zainstalowania złośliwego oprogramowania. Tym sposobem przejęli kontrolę nad jego bankowością internetową i „wyczyścili” konto z oszczędności. Sprawę wyjaśniają śledczy z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej i jednocześnie przestrzegają przed podstępnymi oszustami:

  • Bądź ostrożny w kontaktach telefonicznych z nieznajomymi, nawet rzekomymi pracownikami banku.
  • Chroń swoje dane, w tym również numery telefonów.
  • Nie instaluj dodatkowych programów na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej. Czerwona lampka powinna zapalić się, zwłaszcza gdy osoba podająca się za pracownika banku wymaga zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania czy aplikacji do zdalnej obsługi telefonu komórkowego czy pulpitu. W takiej sytuacji rozłącz się i najlepiej z innego aparatu telefonicznego zadzwoń do biura obsługi klienta banku.
  • Nie udostępniaj telefonicznie nikomu swoich danych do logowania w internetowym systemie bankowości elektronicznej, nawet pracownikom banku.
  • Nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz. Nie podawaj żadnych kodów autoryzacyjnych w przypadku kiedy ktoś do Ciebie dzwoni (niezależnie z jakiego numeru). 
  • Nie otwieraj przesłanych linków, nie znając ich nadawcy ani zawartości.
  • Podejrzewając, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom Policję.

zeskanowany wydruk podziękowań

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony