Bezpieczeństwo nad wodą - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo nad wodą

Data publikacji 28.06.2006

Piękna pogoda to wymarzona okazja do relaksu nad wodą. Nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają m.in. policjanci z komisariatów rzecznych i posterunków wodnych sezonowych. Warto zadbać o to, aby pobyt nad wodą był bezpieczny i kojarzył się wyłącznie z radością i wypoczynkiem. Od początku maja do 1 sierpnia utopiło się 493 osób.

Wśród wyspecjalizowanych służb czuwających nad bezpieczeństwem osób przebywających nad wodą: kąpiących się, pływających na sprzęcie, łowiących ryby, będą także policjanci.

Są to policjanci pracujący w czterech komisariatach rzecznych, 62 posterunkach wodnych sezonowych, 47 patrolach rajdujących (motorówki do patrolowania akwenów są przewożone drogą lądową). Dodatkowo w miejscowościach turystycznych będzie wzmożona służba patrolowa, ze szczególnym uwzględnieniem kąpielisk.

W roku ubiegłym policjanci uratowali 205 tonących, rok wcześniej 243, a w 2003 r. - 311 osób.

Najbezpieczniejsze jest korzystanie z kąpielisk strzeżonych, natomiast w żadnym wypadku nie należy kąpać się w miejscach zabronionych.

Ponieważ prawie co druga dorosła osoba topiąca się była nietrzeźwa, dlatego policjanci apelują przede wszystkim o nie nadużywanie alkoholu podczas wypoczynku nad wodą oraz nie korzystanie z kąpieli po jego spożyciu.

Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich, skłania do brawury, zwiększa prawdopodobieństwo szoku termicznego, osłabia organizm – dlatego tak ważne jest nie wchodzenie do wody po alkoholu.

Policjanci zwracają też uwagę na konieczność stałego pilnowania dzieci i przypominania im zasad bezpiecznego przebywania nad wodą. Tylko pod okiem dorosłych dzieci powinny korzystać z bezpiecznych zabawek wodnych.

Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to zawsze powinien on być sprawny a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać powinny być w specjalnych kamizelkach.

Policjanci przestrzegają też przed skakaniem na "główkę" do płytkiej wody o niezbadanym dnie – taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i kalectwem.

Statystyka utonięć w miesiącach letnich:

 

 2004

2005 

2006 

 Maj

37

72 

 62 

 Czerwiec

43

95

 120

 Lipiec

106

 200

 106

 Sierpień

109 

79

70

Powrót na górę strony
Polska Policja