Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwo z uczuciami w tle

Data publikacji 01.12.2021

Metody oszustów wykraczają nierzadko poza ramy naszej wyobraźni. Bywa, że sprawca gra na uczuciach i doprowadza swoją ofiarę do ruiny finansowej. Przykładem tego jest sprawa, gdy kobieta poznała w internecie „inżyniera z Turcji” i przelała mu kilkadziesiąt tysięcy euro. Gotówka zniknęła, a zdjęcie tureckiego inżyniera okazało się fotografią „zapożyczoną” z sieci.

Do Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu zgłosiła się kobieta, która złożyła zawiadomienie o oszustwie. Straciła swoje oszczędności, które przekazała poznanemu w internecie cudzoziemcowi.

Cała historia zaczęła się na początku tego roku, gdy kobieta dostała zaproszenie do znajomych od nieznanego jej mężczyzny. Ich korespondencja i znajomość „rozwijała się” wyłącznie poprzez wymianę wiadomości. Mężczyzna twierdził, że jest inżynierem, na kontrakcie w Turcji i samotnie wychowuje 7-letnią córkę. Mężczyzna zapewniał, że zamierza niebawem przyjechać do Polski i wraz z dzieckiem odwiedzić „znajomą”.  

W maju „inżynier” poprosił o pomoc. Potrzebował pożyczki na zakup materiałów budowlanych. Przekonana o jego prawdomówności kobieta, przelała pieniądze. Po jakimś czasie okazało się, że te rzekomo nie dotarły. Ponadto, nieznajomy nakłaniał do zaciągnięcia pożyczki i ponowne przekazanie pieniędzy. Na szczęście na to pokrzywdzona się nie zgodziła. Co dziwne, po pewnym czasie, na jej konto wpłynęła gotówka, jednak dużo mniejsza niż ta, którą przelała.

Inowrocławscy policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją ustalili, że wizerunek, jakim posługiwał się rzekomy inżynier to cudzoziemiec, znany malarz, pisarz i prezenter telewizyjny. Wszystko wskazuje na to, że oszust, który założył fałszywy profil na jednym z portali społecznościowych, wykorzystał wizerunek znanej osoby tylko po to, aby wyłudzić pieniądze.

(KWP w Bydgoszczy / kp)

Powrót na górę strony