Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na oszustwa metodą „na BLIK-a” i przestępców podszywających się przy tym pod pracowników banku

Data publikacji 02.12.2021

Mieszkaniec powiatu krakowskiego uwierzył fałszywemu pracownikowi banku w historię o zagrożonych środkach finansowych na jego koncie, przez co stracił ponad 130 tysięcy złotych. Policjanci z powiatu krakowskiego apelują o ostrożność.

Oszuści wymyślają coraz to nowsze pomysły na wyłudzanie pieniędzy. Ostatnio, coraz popularniejsza staje się metoda na BLIK-a, gdzie oszust podszywając się pod pracownika banku, przekonuje swoje ofiary o tym, że środki na ich koncie są zagrożone i w celu ich ochrony należy je wypłacić i ulokować na innym „bezpiecznym koncie” poprzez dokonywanie wpłat przy wykorzystaniu kodów BLIK. Tym sposobem pieniądze trafiają w ręce oszustów.

Od jakiegoś czasu Policja otrzymuje sygnały o tego typu oszustwach. Tym razem ofiarą oszustwa padł mieszkaniec powiatu krakowskiego. Do zdarzenia doszło 29 listopada br., kiedy to mężczyzna uwierzył w historię opowiedzianą przez fałszywego pracownika banku o próbach włamania na jego konto bankowe i przekazał swoje oszczędności przestępcy, postępując zgodnie z jego instrukcją. Tj. część pieniędzy pokrzywdzony przelał elektronicznie, a następnie po wybraniu gotówki z banku, wpłacał ją na bieżąco wpłatomatem na konto oszusta za pomocą podanych przez niego kodów BLIK. Tym razem łupem przestępców padło ponad 130 tysięcy złotych.

Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że pracownik banku nigdy nie poprosi Cię o wpłacenie pieniędzy na inne konto bankowe. W przypadku podejrzanych telefonów rozłącz się i zweryfikuj informację, dzwoniąc samemu do banku lub udając się do najbliższej placówki!

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony