Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odurzony groził maczetą. Interweniowali kontrterroryści

Data publikacji 07.12.2021

Do groźnego zdarzenia doszło wczoraj w Lęborku. 21-latek będący najprawdopodobniej pod wpływem środków odurzających, groził mieszkańcom budynku pozbawieniem życia. Posługiwał się przy tym maczetą. Policyjne negocjacje i interwencja funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego KWP w Gdańsku skutkowały zatrzymaniem agresywnego mężczyzny.

Wczoraj (6.12.2021 r.) przed godziną 18:00 dyżurny lęborskiej Policji otrzymał zgłoszenie o 31-letnim mężczyźnie, który silnie pobudzony prawdopodobnie na skutek zażycia środków odurzających, biega po klatce schodowej z maczetą, grożąc mieszkańcom budynku pozbawieniem życia. Mundurowi, używając sygnałów pojazdu uprzywilejowanego, niezwłocznie pojechali we wskazane miejsce. Policjanci ustalili, że żaden z mieszkańców budynku nie został poszkodowany, a agresywny mężczyzna zabarykadował się z niebezpiecznym narzędziem na strychu. Silnie pobudzony 31-latek nie reagował na polecenia mundurowych do opuszczenia swojej kryjówki i porzucenia maczety. Jego agresja narastała. W pewnym momencie wychylił się przez okno, krzycząc i wymachując maczetą. Do pomocy policjantom zadysponowane zostały kolejne patrole będące w służbie. Mundurowi odgrodzili teren przyległy do budynku taśmą policyjną i ustalili możliwą drogę ucieczki mężczyzny oraz ewakuowali lokatorów z mieszkania znajdującego się bezpośrednio pod strychem. Dbali również o to by pozostali mieszkańcy nie opuszczali w tym czasie swoich mieszkań. Dyżurny Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wysłał na miejsce zespół negocjatorów policyjnych, którzy przez około 2 godziny prowadzili z 31-latkiem rozmowy, nie dopuszczając również do tego, by sam się okaleczył. Mężczyzna rzucał  przedmiotami, jakie miał pod ręką. W trakcie negocjacji policjanci cały czas utrzymywali kontakt słowny i wizualny z agresorem. Rozmowy doprowadziły do tego, że w pewnym stopniu mundurowi zyskali zaufanie 31-latka, który wszedł z nimi w  dialog. Działania negocjatorów były prowadzone do czasu przybycia policjantów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji KWP w Gdańsku, którzy siłowo weszli na strych, gdzie obezwładnili mężczyznę. 31-latek został przewieziony do szpitala, skąd po badaniu lekarskim trafił do policyjnej celi.

Śledczy zabezpieczyli na miejscu ślady i dowody, w tym maczetę, którą posługiwał się zatrzymany. Niewykluczone, że wkrótce mężczyzna usłyszy zarzuty narażenia innych na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Grozi mu kara 3 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Gdańsku / kp)

Powrót na górę strony