Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, doprowadził do kolizji, był poszukiwany i odpowie za przestępstwa przeciwko mieniu

Data publikacji 27.12.2021

Pewien 22-latek najpierw nie zatrzymał się do kontroli drogowej w Olsztynie i doprowadził do kolizji, a potem próbował oszukać policjantów podając dane swojego brata. Ostatecznie wyszło na jaw, że był poszukiwany i nie miał prawa jazdy. Ponadto mężczyzna jest podejrzany o szereg przestępstw przeciwko mieniu. 22-latek usłyszał już zarzuty. Grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności.

We wtorek (21.12.2021) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o kradzieży paliwa na jednej ze stacji benzynowych na terenie miasta. Komunikat z opisem wyglądu sprawcy oraz informacją o pojeździe, którym się poruszał, został przekazany policyjnym patrolom z Wydziału Zabezpieczenia Miasta. W pewnym momencie na al. Piłsudskiego funkcjonariusze zauważyli wskazane auto, w związku z czym postanowili zatrzymać kierowcę do kontroli. Kierowca audi nie reagował na wydawane sygnały świetlne i dźwiękowe, wręcz przeciwnie – przyspieszył i próbował uniknąć kontroli. Kontynuował swoją ucieczkę ulicami Olsztyna łamiąc przy tym szereg przepisów ruchu drogowego. W pewnym momencie mężczyzna stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w zaparkowane auto. Po zderzeniu kierowca porzucił samochód i próbował oddalić się pieszo, jednak policjanci udaremnili jego ucieczkę.

Poniższy film pochodzi z monitoringu miejskiego. Na nagraniu widoczny jest samochód uciekający ulicami miasta przed goniącym go radiowozem.

Film Nagranie z monitoringu miejskiego

Opis filmu: Nagranie z monitoringu miejskiego, na którym widoczny jest samochód uciekający przed goniącym go radiowozem

Pobierz plik Nagranie z monitoringu miejskiego (format mp4 - rozmiar 13.93 MB)

Podczas legitymowania mężczyzna próbował wprowadzić w błąd funkcjonariuszy, co do swojej tożsamości – podając się za brata. Policjanci jednak szybko ustalili jego prawdziwe personalia. Jak się okazało 22-latek nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Ponadto, podczas sprawdzania go w policyjnym systemie wyszło na jaw, że był poszukiwany celem odbycia kary 13 miesięcy pozbawienia wolności za kradzież z włamaniem.

W toku dalszych czynności okazało się, że mężczyzna jest podejrzany również o inne przestępstwa. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Olsztynie ustalili, że 22- latek jest podejrzany o szereg kradzieży z włamaniem do pojazdów. Do przestępstw doszło w ciągu ostatnich miesięcy na terenie Olsztyna. Łupem sprawcy padły m.in. narzędzia, gotówka, sprzęt elektroniczny czy części samochodowe. Pokrzywdzeni wycenili wartość strat na łączną kwotę ponad 8 tysięcy złotych. Ponadto 22-latek kilkukrotnie dokonał kradzieży paliwa na różnych olsztyńskich stacjach paliw.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego mężczyzna usłyszał zarzuty kradzieży z włamaniem oraz kradzieży. 22-latek odpowie również za niezatrzymanie się do kontroli drogowej oraz szereg wykroczeń. Zgodnie z kodeksem karnym grozi mu kara do 15 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna będzie odpowiadać w warunkach tzw. recydywy, ponieważ w przeszłości był karany za podobne przestępstwa.  

(aj/tm)

Powrót na górę strony