Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci i druhowie straży pożarnej z Biecza uratowali tonącego psa

Data publikacji 27.12.2021

Sierżant sztabowy Sebastian Michalski z kolegą z patrolu i strażakami ochotnikami uratowali tonącego psa, który od dłuższego czasu znajdował się w rzece i nie był w stanie wdrapać się na krę lodową lub samodzielnie wyjść na brzeg.

Pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia doszło do niecodziennej interwencji policjantów z Komisariatu Policji w Bieczu, w powiecie gorlickim. Zostali oni wezwani  nad rzekę Ropę w pobliżu miasta, gdzie przechodzień spacerujący ze swoim pupilem zauważył, że w wodzie, na środku rzeki, pływa pies, który próbuje wydostać się na lód. Na miejsce przybyła także Ochotnicza Straż Pożarna z Biecza.

Zwierzę było zdezorientowane, wycieńczone i skomląc, resztkami sił próbowało wydostać się z wody. Liczyła się każda minuta, gdyż panowała ujemna temperatura. Nie było możliwości dotrzeć do zwierzęcia po lodzie, gdyż każda taka próba kończyła się załamaniem lodu.

Strażacy i policjanci szybko podzielili zadania i przystąpili do akcji. Sierż. szt. Sebastian Michalski wszedł do wody zabezpieczony przez druhów w kamizelkę ratunkową i odpowiednią linkę do holowania i wyposażony w deskę ortopedyczną. Przy wykorzystaniu tej deski, która rozkładała jego ciężar na lodzie, udało mu się podejść do psa, wyciągnąć go z wody i  bezpiecznie przetransportować na brzeg. Przez cały czas policjant znajdujący się w wodzie był ubezpieczany przez swojego kolegę z patrolu oraz druhów z OSP w Bieczu.

Cała akcja przebiegała bardzo sprawnie i zakończyła się sukcesem, a pies został przekazany bezpośrednio pod opiekę weterynarza, gdyż był bardzo wyziębiony.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony