Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zdecydowanie bezpieczniej na świętokrzyskich drogach

Data publikacji 04.01.2022

Rok 2021 był najbezpieczniejszym na drogach regionu w ciągu ostatnich 10 lat. Tak bezpiecznie nie było jeszcze nigdy. W 2012 roku w wypadkach drogowych w województwie świętokrzyskim zginęło 136 osób, a w ubiegłym roku 86. Samych wypadków również było zdecydowanie mniej, gdyż w 2012 roku odnotowaliśmy 1394 tego typu zdarzeń, a rok 2021 zakończył się z liczbą 779. Jesteśmy przekonani, że oprócz poprawy infrastruktury drogowej, na bezpieczeństwo przełożyła się większa świadomość kierujących i pieszych. Nie bez znaczenia wpływ na bezpieczeństwo miała też codzienna praca świętokrzyskich funkcjonariuszy.

O tym jak ważne jest bezpieczeństwo nie trzeba chyba nikogo przekonywać. O tym ile trudu trzeba włożyć aby było bezpiecznie widzą dobrze świętokrzyscy policjanci. Droga to jedno z miejsc, gdzie bark rozwagi i lekkomyślność mogą doprowadzić do tragedii. Aby do takich sytuacji nie dochodziło, dbają każdego dnia policjanci pionu ruchu drogowego. Patrząc na statystyki z 10 ostatnich lat zauważyć można, że na drogach regionu jest zdecydowanie bezpieczniej. W 2012 roku na drogach w regionie zginęło 136 osób, z czego 62 to piesi. W ubiegłym roku ta liczba zmalała o 50, a pieszych o ponad połowę. Samych wypadków drogowych, porównując początek dekady z rokiem ubiegłym odnotowaliśmy o blisko połowę mniej. O tym jak sumiennie policjanci drogówki przykładają się do swojej pracy może świadczyć chociażby liczba badań trzeźwości i osób zatrzymanych za kierowanie pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze w ubiegłym roku przeprowadzili ponad 33000 badań trzeźwości i wyeliminowali z ruchu ponad 2600 kierujących na tzw. „podwójnym gazie”, a co za tym idzie wykluczyli z drogi śmiertelne zagrożenie jakim są pijani kierujący.

Do działań nad poprawą bezpieczeństwa na drogach w 2019 roku dołączyła grupa Speed. Wyposażeni w najnowszy sprzęt, wyróżniający się funkcjonariusze mocno studzą zapały piratów drogowych. Tylko w ubiegłym roku trzymiesięczną przerwę od jazdy miało blisko 3000 kierujących. Wszystko za sprawą ignorowania przepisów prawa i jazdę z nadmierną prędkością, która jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych.

Podsumowując krótko, rok 2021 był najbezpieczniejszy od 10 lat. Wszystko wskazuje na to, że oprócz poprawy infrastruktury drogowej wpływa na to ma ciężka praca świętokrzyskich funkcjonariuszy drogówki. To oni każdego dnia pilnują porządku na drogach regionu i stanowczo reagują na łamanie przepisów prawa.

 

 

Opr. AM

Źródło: KWP w Kielcach  

Powrót na górę strony