Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj szansy włamywaczom i zabezpiecz swój dom lub mieszkanie

Data publikacji 07.01.2022

Nawet najskuteczniejsza Policja nie ochroni naszego mienia, jeżeli sami nie będziemy o nie dbali! Przekonało się o tym małżeństwo, które wyjeżdżając na kilkudniowy wypoczynek, zapomniało zamknąć drzwi wejściowe do swojego domu. Straty spowodowane przez złodzieja, który wykorzystał tę okazję, to prawie 20 tysięcy złotych.

W czwartek (6 grudnia) dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze otrzymał zgłoszenie o kradzieży, do której miało dojść na jednym z osiedli domków jednorodzinnych w podzielonogórskiej miejscowości. Na miejsce natychmiast skierował policyjny patrol. A następnie grupę dochodzeniowo - śledczą. Jak wynika z ustaleń policjantów, pokrzywdzeni wyjechali na kilkudniowy wypoczynek w góry i najprawdopodobniej w pośpiechu zapomnieli zamknąć za sobą drzwi do domku. Gdy wrócili po kilku dniach zauważyli, że na ścianie nie ma telewizora. Przypuszczając, że ktoś ich okradł, sprawdzili wszystkie pomieszczenia. Okazało się, że złodzieje oprócz telewizora wynieśli z domu konsolę do gier, odkurzacze oraz inne przedmioty, których łączną wartość właściciele wycenili na prawie 20 tysięcy złotych. Do tego zdarzenia prawdopodobnie by nie doszło, gdyby właściciele odpowiednio zabezpieczyli swój dom.

Szczególe teraz, tuż przed feriami zimowymi powinniśmy zadbać o nasze domy i mieszkania pamiętając, że przestępcy wykorzystują różne sposoby, by wzbogacić się kosztem nieostrożnych osób.

Przed wyjazdem na dłuższy czas nie zapominajmy o właściwym zabezpieczeniu swojego mieszkania czy domu:

 • Zawsze upewnij się czy zamknąłeś okna i drzwi.
 • Nie sygnalizuj nieobecności domowników poprzez zostawianie informacji w drzwiach lub pozostawianie korespondencji w skrzynce.
 • Opuszczając na dłużej mieszkanie poproś sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.
 • Nigdy nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką lub w innych „bezpiecznych miejscach”.
 • Nie zapraszaj do domu osób przypadkowo poznanych.
 • Nie eksponuj swojego bogactwa, na przykład na portalach społecznościowych.
 • Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Umów się z nimi, aby czuwali nad mieszkaniem w czasie Twojej nieobecności. Zwracaj uwagę także na ich mieszkanie czy dom.
 • Dokonaj spisu numerów seryjnych (fabrycznych) przedmiotów wartościowych lub oznakuj je w sposób nieznany przestępcy. Jeśli możesz sfotografuj je.
 • Zainteresuj się obecnością nieznanych ci osób w twoje okolicy. Zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby doszło do kradzieży lub włamania.
   

Pamiętajmy:
We wszystkich sprawach dotyczących problematyki bezpieczeństwa zawsze możecie Państwo zwrócić się do dzielnicowego, który udzieli informacji lub porady.

 

podinspektor Małgorzata Stanisławka

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Powrót na górę strony