Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pies służbowy wywęszył złodziei katalizatorów

Data publikacji 07.01.2022

Policjanci z Ogniwa Przewodników Psów Służbowych wrocławskiej komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli ukraść katalizator z osobowej toyoty. Według zgłaszającego do kradzieży miało dojść na parkingu przy jednej z ulic w miejscowości Siechnice. Niestety sprawcy zostali spłoszeni przez świadka i uciekli w nieznanym kierunku. Wtedy do akcji wkroczył policyjny pies służbowy, który podjął trop i doprowadził funkcjonariuszy do odpowiadających rysopisowi mężczyzn.

Wrocławscy policjanci otrzymali zgłoszenie, że na jednej z ulic w miejscowości Siechnice najprawdopodobniej doszło do kradzieży katalizatora z zaparkowanego tam pojazdu. Mundurowi razem z psem służbowym niezwłocznie pojechali na miejsce, aby odnaleźć i zatrzymać złodziei.

Czworonożny funkcjonariusz natychmiast podjął trop i doprowadził mundurowych do dwóch mężczyzn, którzy odpowiadali wyglądem opisowi podanemu przez zgłaszającego. Byli to mieszkańcy Legnicy w wieku 24 i 27 lat.

Policjanci znaleźli również samochód sprawców oraz narzędzia, które mogły posłużyć do popełnienia przestępstwa. Zostały one zabezpieczone i będą stanowić dowód w dalszym postępowaniu.

Co więcej, w kurtce jednego z mężczyzn funkcjonariusze znaleźli susz roślinny, którym jak przyznał 27-latek, był marihuaną. Obaj zatrzymani zostali osadzeni w policyjnym areszcie, a o ich dalszym losie zdecyduje teraz sąd. Grozić im może kara nawet 5 lat więzienia. Dodatkowo starszy z nich odpowie za posiadanie środków odurzających, co zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Policjanci nie wykluczają, iż zatrzymani mogą mieć na swoim koncie więcej tego typu czynów.

Katalizator jest elementem układu wydechowego, którego zadaniem jest zmniejszenie ilości substancji szkodliwych dostających się do powietrza wraz ze spalinami. Stanowi on bardzo kosztowny element zamienny prawie każdego auta poruszającego się po naszych drogach.

Jak więc się uchronić przed jego kradzieżą? Metod jest wiele, choć żadna nie daje 100% pewności. Można zabezpieczyć katalizator specjalną osłoną antykradzieżową w formie klatki, którą należy przyspawać lub przykręcić do podwozia. Utrudni ona, ale niestety nie uniemożliwi, złodziejowi usunięcie katalizatora. Może go jednak skutecznie zniechęcić.

Kolejnym sposobem jest parkowanie auta w dobrze oświetlonych miejscach, przy ruchliwych ulicach, blisko zabudowań mieszkalnych.

Zwracajmy też uwagę na każdego, kto o nietypowych porach, szczególnie nocą, przechadza się w pobliżu zaparkowanych samochodów lub dokonuje ich „napraw” i zgłaszajmy to właściwym służbom.

mł. asp. Przemysław Ratajczyk

Źródło: KMP we Wrocławiu
sierż. szt. Rafał Jarząb
tel. 693 – 403 – 817

Powrót na górę strony