Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Maseczkowe” wpadki osób poszukiwanych w 2021 roku

Policjanci permanentnie sprawdzają, czy obywatele stosują się do obowiązujących restrykcji ustanowionych w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii. Mundurowi, reagując na brak maseczki przy okazji ujawniają też inne naruszenia czy osoby poszukiwane. W minionym roku odnotowaliśmy mnóstwo przypadków zatrzymania osób poszukiwanych, które wpadły w ręce organów ścigania, bo nie stosowały się do obowiązku zasłaniania nosa i ust.

Policjanci z powiatu krakowskiego interweniując w sprawie braku maseczki, natrafili na trop narkotykowej sprawy.  Okazało się, że lokator jednego z zatrzymanych był poszukiwany listem gończym

3 lutego 2021 roku policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, podczas patrolu w Skawinie zauważyli mężczyznę niestosującego się do nakazu zasłaniania ust i nosa. Po zwróceniu mu uwagi 44-letni mieszkaniec Skawiny natychmiast założył maseczkę, jednak niepokój policjantów wzbudziło jego nerwowe zachowanie. Okazało się, że mężczyzna miał przy sobie porcję metaamfetaminy. Mężczyzna został zatrzymany. Policjanci przeszukali miejsce jego zamieszkania, natrafiając na kolejną porcję tego narkotyku. Policjanci ustalili, że narkotyków udzielił mu 27-latek ze Skawiny, do którego udali się na przeszukanie. Tam również znaleźli metaamfetaminę. W mieszkaniu 27-latka policjanci zastali też 58-letniego współlokatora. Po sprawdzeniu w policyjnych systemach okazało się, że 58-latek jest poszukiwany listem gończym do odbycia 3-miesięcznego aresztu w związku z zastosowanym wobec niego środkiem zapobiegawczym w sprawie o niepłacenie alimentów. 58-latek został także zatrzymany i doprowadzony przez policjantów do aresztu śledczego.

Tatrzańscy policjanci zatrzymali 28-latka poszukiwanego do zaległej odsiadki, który zwrócił ich uwagę brakiem maseczki

27 marca na ul. Kościuszki w Zakopanem  policyjny patrol zauważył dwóch mężczyzn bez maseczek ochronnych, którzy na widok policjantów  nagle skręcili w boczną uliczkę. Po chwili mundurowi ujęli obu mężczyzn. Podczas legitymowania okazało się, że jeden z nich tj. 28-latek bez stałego miejsce zamieszkania jest poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Olsztynie w celu odbycia kary więzienia. Został zatem zatrzymany i doprowadzony do zakładu karnego.

Kęccy policjanci zatrzymali 37-latka, poszukiwanego przez oświęcimski Sąd. Mężczyzna wpadł, bo szedł ulicą bez maseczki ochronnej

6 kwietnia  2021 roku policjanci ogniwa patrolowo-interwencyjnego z Komisariatu Policji w Kętach, pilnując bezpieczeństwa oraz przestrzegania obostrzeń wprowadzonych w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19, zauważyli idącego osiedlową uliczką mężczyznę, który nie miał założonej na nos i usta maseczki ochronnej (w owym czasie takie zasady obowiązywały także  w przestrzeni publicznej na wolnym powietrzu). Kiedy policjanci podeszli bliżej, w sprawcy wykroczenia rozpoznali 37- latka, który od ponad roku ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości,  w związku z grożącą mu karą więzienia za oszustwo. Mężczyzna został zatrzymany. Za brak maseczki ochronnej policjanci nałożyli na niego mandat karny. Jeszcze tego samego dnia 37-latek został osadzony w jednym z zakładów karnych, w którym będzie odbywał zasądzony rok kary pozbawienia wolności.

Nowotarscy policjanci zatrzymali dwóch poszukiwanych jednego dnia. Pierwszy wpadł, bo sam nie miał maseczki a drugi, bo … jego kolega nie miał maseczki

14 kwietnia 2021 w południe, w Nowym Targu podczas patrolu, policjanci z nowotarskiej komendy zauważyli mężczyznę, który nie stosował się obowiązujących wówczas obostrzeń i zlekceważył obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Sprawcą wykroczenia był 37-letni nowotarżanin. Za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym. Po sprawdzeniu w policyjnym systemie okazało się, że 37-latek był poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Nowym Targu, w celu ustalenia miejsca pobytu oraz odbycia kary pozbawienia wolności za niepłacenie alimentów. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do zakładu karnego na 8 miesięcy kary pozbawienia wolności za uchylanie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego.  

Natomiast przed północą policjanci interweniowali w centrum miasta wobec grupy mężczyzn. Jeden z nich nie stosował się do obowiązku zasłaniani nosa i ust. Za popełnione wykroczenie 34-latek został ukarany mandatem karnym. Policjanci podczas interwencji w systemie policyjnym sprawdzili jednak całą czwórkę. Okazało się, że kolega ukaranego mandatem, 26-latek obecnie mieszkający na terenie Nowego Targu, był poszukiwany przez łódzki sąd za kradzieże do odbycia kary pozbawienia wolności. Poszukiwany został zatrzymany i trafi do zakładu karnego na  8 miesięcy za popełnione przestępstwa kradzieży.

Oświęcimscy mundurowi zatrzymali poszukiwanego, który zwrócił ich  uwagę, ponieważ wychodząc z hipermarketu, nie miał maseczki na twarzy. Ponadto okazało się, że chwilę wcześniej dokonał kradzieży sklepowej

14 grudnia 2021 roku, wieczorem policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego oświęcimskiej komendy patrolowali teren Starego Miasta w Oświęcimiu. W ramach codziennych zadań związanych z reagowaniem na przejawy zakłócenia ładu i porządku publicznego mundurowi sprawdzali również stosowanie się do obostrzeń mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się COVID-19. Tuż po godzinie 21.00, zauważyli, że jeden z klientów hipermarketu wychodząc ze sklepu, nie ma nałożonej maseczki ochronnej. Mundurowi podjęli interwencję, a podczas legitymowania okazało się, że sprawcą wykroczenia jest 24-letni mieszkaniec powiatu chrzanowskiego, od kilku miesięcy poszukiwany przez Sąd Rejonowy w Chrzanowie do odbycia kary więzienia za  przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu.

Mężczyzna został zatrzymany. Podczas jego przeszukania mundurowi znaleźli  w odzieży schowaną paczkę parówek, które chwilę wcześniej ukradł w sklepie. Wędlina została zwrócona do sklepu, natomiast 24-latek trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Za brak maseczki ochronnej oraz kradzież policjanci nałożyli na niego mandaty karne. 24-latek został osadzony w zakładzie karnym, w którym będzie odbywać zasądzone 6 miesięcy kary pozbawienia wolności.

Policjanci z Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych podjęli interwencję wobec 27-latka, który nie stosował się do obowiązku zakrywania ust i nosa. Mężczyzna próbował uciec policjantom, bo jak się okazało, był poszukiwany.

29 grudnia br., w godzinach porannych policjanci z Komisariatu Policji w Świątnikach Górnych kontrolując teren stacji benzynowej na terenie gminy Mogilany pod kątem przestrzegania przez personel, jak i klientów zasad sanitarnych zauważyli mężczyznę, który się do nich nie stosował. Klient stacji nie miał zasłoniętych maseczką ust i nosa. Mundurowi podjęli wobec niego interwencję, kiedy wychodził z budynku stacji. Gdy jeden z policjantów wydał mu polecenie zatrzymania się, mężczyzna rzucił się do ucieczki.  Mundurowi dogonili go po około 50 metrach. Okazało się, że 27-latek z Krakowa jest poszukiwany do ustalenia miejsca pobytu i odbycia kilku dni kary aresztu za wcześniejsze przewinienia. Mężczyzna został zatrzymany. Za popełnione wykroczenia niestosowania się do nakazu zasłaniania ust i nosa oraz niestosowanie się do poleceń funkcjonariusza Policji 27-latek został ukarany mandatem karnym. Następnie został doprowadzony do aresztu do zaległej odsiadki.

Rok 2022 również zapowiada się obiecująco. W środę, 12.01.2022 wieczorem w ramach obchodu rejonu służbowego dzielnicowi z komendy w Oświęcimiu sprawdzali placówki handlowe pod kątem stosowania się przedsiębiorców oraz klientów do obostrzeń mających na celu przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się COVID-19. Tuż przed 19.00 mundurowi znajdowali się w jednym z marketów spożywczych na Osiedlu Chemików. Od razu zauważyli, że dwóch klientów nie ma nałożonych maseczek ochronnych. W jednym z mężczyzn policjanci rozpoznali 48-latka poszukiwanego przez oświęcimski sąd do odbycia 15 dni zastępczej kary aresztu za kradzieże. W związku z tym natychmiast podjęli interwencję, która dla obu mężczyzn zakończyła się nałożeniem mandatów karnych, a dla poszukiwanego również zatrzymaniem.

(KWP w Krakowie / sc )

  • dwóch funkcjonariuszy kontrolujący stosowanie się do obostrzeń covidowych w galerii handlowej
  • dwóch funkcjonariuszy kontrolujący stosowanie się do obowiązku noszenia maseczki na zewnątrz
  • funkcjonariusz z zatrzymanym mężczyzną
  • dwóch funkcjonariuszy kontrolujący stosowanie się do obostrzeń covidowych w galerii handlowej
Powrót na górę strony