Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wystawa z okazji 90-lecia Lotnictwa Policji w Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu

Data publikacji 14.01.2022

Ponad dziewięć dekad temu policyjni lotnicy po raz pierwszy wzbili się w powietrze. Byli pionierami i elitą ówczesnej Policji Państwowej. Nie inaczej jest też dzisiaj – aby zasiąść za sterami policyjnego S-70i Black Hawka albo Bella-407GXi trzeba być profesjonalistą w każdym calu. O tym, jak wyglądała i jak wygląda służba w policyjnym lotnictwie, opowiada wystawa prezentowana aktualnie w holu głównym Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

W ubiegłym roku obchodziliśmy 90-lecie powstania policyjnego lotnictwa, wówczas działającego w strukturach Policji Państwowej. Lotnicy w granatowych mundurach korzystali z całkiem innego sprzętu, niż ci dzisiejsi, jednak ich cel był ten sam: zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom naszego kraju i reagować wtedy, kiedy jest ono zagrożone. O tym, jak wyglądała kiedyś ich służba, a jak wygląda dziś, opowiada wystawa, której prezentacja w budynku Komendy Wojewódzkiej możliwa była dzięki uprzejmości Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji Komendy Głównej Policji.

Jednak nie prezentuje tylko historii policyjnego lotnictwa, ale przede wszystkim cel jego funkcjonowania oraz dawne i aktualne wyposażenie. Każdy zainteresowany może zapoznać się z historycznymi już jednostkami latającymi, takimi jak Hanriot HD-19 czy Potez XVA2, ale też najnowocześniejszymi nabytkami „granatowej floty” w postaci S-70i Black Hawk albo Bella-407GXi.

Na mapie prezentującej aktualnie funkcjonujące sekcje lotnictwa jest również stolica Dolnego Śląska. Przez ostatnie kilkanaście lat wrocławscy lotnicy dysponowali sprawdzoną maszyną w postaci śmigłowca Mi-2, jednak już od pewnego czasu nasz garnizon dysponuje nowoczesnym helikopterem Bell-206.

Lotnicy w mundurach dbają o bezpieczeństwo naszego regionu, ale też wspierają działania służb na terenie całego kraju. I właśnie z ich codziennymi zadaniami można zapoznać się dzięki specjalnie poświęconej temu wystawie. W najbliższym czasie dostępna ona będzie w holu głównym.

(KWP we Wrocławiu / kp)

  • policjant i dwaj mężczyźni oglądają wystawę
  • elementy wystawy
  • dwaj policjanci, dwie kobiety i trzej mężczyźni oglądają wystawę
  • kobieta ogląda wystawę
  • dwie kobiety i policjant oglądaja wystawę
  • kobieta, dwaj mężczyźni i dwaj policjanci oglądają wystawę
Powrót na górę strony