Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wysokie kwoty mandatów karnych za rażące naruszenie prawa na drodze

Data publikacji 19.01.2022

Kolejne wysokie mandaty karne nakładają policjanci ruchu drogowego na kierujących za rażące naruszenie prawa. W Rykach kierujący seatem 24 latek otrzymał mandat na kwotę 2 tys. zł. za wjechanie na przejazd kolejowy przy sygnale czerwonym. Z kolei w Chełmie taką samą karę otrzymała 29-latka za przekroczenie prędkości o ponad 60 km/h w terenie zabudowanym. Apelujemy do kierowców o rozwagę i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Przypominamy również, że w związku ze zmianą przepisów drogowych, zmieniły się także kwoty mandatów dotyczących nietrzeźwych kierujących rowerami.

Ryki

W miejscowości Ryki  policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego ryckiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej kierującego seatem 24-letniego mieszkańca powiatu garwolińskiego, który wjechał na przejazd kolejowy za sygnalizator, przy sygnale czerwonym migającym. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym w wysokości 2000 złotych i sześcioma punktami karnymi.

Chełm

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Chełmie, którzy w niedzielę prowadzili pomiar prędkości w miejscowości Sawin, zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Volvo. Powodem kontroli było przekroczenie prędkości o 61 km/h w terenie zabudowanym przez kierującą tym samochodem 29-letnią mieszkankę gminy Chełm. Zgodnie z nowymi przepisami za popełnione wykroczenie kobieta została ukarana mandatem karnym w wysokości 2000 złotych. Jej konto zostało też obciążone dziesięcioma punktami karnymi i na 3 miesiące straciła prawo jazdy.

Opole Lubelskie

Policjanci opolskiej drogówki wczoraj patrolując drogi powiatu, zauważyli kierującą oplem, która jadąc z prędkością 151 km/h przekroczyła w Kolonii Elżbieta dopuszczalną prędkość o 61 km/h. Według nowego taryfikatora 27-latka została ukarana mandatem karnym w wysokości 2000 zł, a jej konto obciążyło 10 punktów karnych.

Tego samego dnia kierujący mercedesem 54-letni mieszkaniec powiatu sandomierskiego zlekceważył przepisy o ograniczeniu prędkości, pędząc z prędkością 163 km/h. Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 73 km/h mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych i 10 punktami karnymi.

Lubartów

W związku ze zmianą przepisów drogowych zmieniły się również kwoty mandatów  dotyczących nietrzeźwych kierujących rowerami. Przekonał się o tym w ubiegły poniedziałek 40-letni mieszkaniec gminy Michów. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej przez dzielnicowych z Posterunku Policji w Kamionce. Policjanci wyczuli od niego woń alkoholu, ponadto jechał drogą publiczną z Wolicy w kierunku Wielkolasu tak zwanym "wężykiem". Badanie stanu trzeźwości 40-latka wykazało, ponad dwa i pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Zgodnie z nowymi przepisami dzielnicowy nałożył na mężczyznę mandat karny w wysokości 2500 złotych.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości odpowiedział także kilka dni temu mieszkaniec gminy Serniki. 53-latek kierował rowerem po drodze publicznej, mając prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Podobnie w Kocku, 68-letni mieszkaniec powiatu radzyńskiego kierował rowerem po drodze publicznej i jak okazało się podczas kontroli stanu trzeźwości, miał ponad 1,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Obaj mężczyźni zostali ukarani mandatem karnym  w wysokości 2500 złotych.

Mandaty karne w takich wysokościach przewidziane są nowymi przepisami dotyczącymi kierowców wynikającymi z Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2021 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń, które weszło w życie w dniu 1 stycznia 2022 roku.

Apelujemy do kierowców o rozwagę i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Kierowcy, którzy lekceważą zasady poruszania się po drogach publicznych, muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami, również finansowymi.

(KWP w Lublinie / kp)

Powrót na górę strony