Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne ferie

Data publikacji 18.02.2022

Przed nami przedostatni weekend ferii zimowych, z których aktualnie korzystają uczniowie z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Na drogach należy spodziewać się wzmożonego ruchu związanego zarówno z powrotami z zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży, jak również wyjazdami.

Policjanci pełniący służbę na drogach skoncentrują swoje działania zarówno na pilnowaniu porządku i bezpieczeństwa, jak i udzielaniu uczestnikom ruchu wszelkiej pomocy.

Funkcjonariusze zwrócą między innymi uwagę na stan trzeźwości kierujących, korzystanie z pasów bezpieczeństwa przez osoby będące w pojeździe oraz sposób przewożenia dzieci. Na drogi wyjadą także policyjne grupy SPEED, których zadaniem jest przeciwdziałanie szczególnie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, w tym przekraczaniu dozwolonych prędkości.

Wybierając się w trasę, uwzględnijmy warunki pogodowe oraz ewentualne utrudnienia w ruchu. Nie spieszmy się, nie wyznaczajmy sobie godziny dotarcia do celu. Najważniejsze, abyśmy dojechali  bezpiecznie.

Jeśli chodzi o przewozy autokarowe, to podstawowym warunkiem bezpieczeństwa jest sprawny autobus i kierowca, który przestrzega przepisów ruchu drogowego. Opiekunowie grup dzieci i młodzieży powracających z ferii autobusem, w razie jakichkolwiek wątpliwości, powinni zgłosić Policji potrzebę skontrolowania pojazdu i kierowcy.

Korzystając z drogi, nie zapominajmy także o niechronionych uczestnikach ruchu drogowego. Gdy temperatura jest dodatnia, na drogach można spotkać coraz więcej pieszych, rowerzystów, a nawet motocyklistów.

Kierujący samochodami powinni zwiększyć swoją uwagę w pobliżu przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów, jak też w rejonie skrzyżowań, gdzie przecinają się kierunki ruchu i wzrasta ryzyko wypadku drogowego.

Niezależnie od tego, w jakim charakterze korzystamy z drogi, pamiętajmy, aby zawsze robić to w sposób odpowiedzialny, z myślą o pozostałych uczestnikach ruchu.

(BRD KGP)

infografika na temat bezpieczeństwa, treść dostępna cyfrowo w załączniku

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony