Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Groził obywatelowi Indii pozbawieniem życia i wybił szybę w jego lokalu. Odpowie za przestępstwo z nienawiści i zniszczenie mienia

Data publikacji 21.02.2022

Dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju i zbliżania się do pokrzywdzonego - to środki zapobiegawcze zastosowane wobec 29-letniego lęborczanina podejrzanego o wybicie szyby w lokalu gastronomicznym i groźby pozbawienia życia obywatela Indii. Sprawca wyrwał drewnianą belkę podpierającą młode drzewo, którą następnie rzucił w drzwi wejściowe do lokalu. Zniszczeniu uległo również drzewo. 29-latkowi grozi kara 5 lat pozbawienia wolności.

Kryminalni już po kilku godzinach poszukiwań sprawcy zatrzymali 29-latka podejrzanego o te przestępstwa. Z materiałów sprawy wynika, że w nocy z czwartku na piątek do lokalu gastronomicznego w Lęborku wszedł mężczyzna, żądając darmowego posiłku. Gdy spotkał się z odmową wyjął z lodówki puszkę napoju i wyszedł nie płacąc. Gdy pokrzywdzony 42-letni obywatel Indii, najemca lokalu, zadzwonił na Policję, sprawca uciekł. Po chwili wrócił na miejsce, grożąc zgłaszającemu pozbawieniem życia poprzez m.in. wykonywanie gestów podcinania szyi i wulgarne określenia jego przynależności rasowej. Gdy 42-latek zamknął się w lokalu, sprawca wyrwał z ziemi drewnianą belkę podtrzymującą młode drzewo, co najprawdopodobniej spowodowało że zostało złamane i rzucił nią w drzwi wejściowe, wybijając w nich szybę. Potem spuścił powietrze z opon pokrzywdzonego.

Kryminalni zabezpieczyli nagranie monitoringu z wizerunkiem sprawcy i szybko ustalili, kto jest odpowiedzialny za te przestępstwa. Okazało się, że to 29-letni lęborczanin, karany już za przestępstwa m.in. przeciwko mieniu. Mężczyzna został zatrzymany w piątek rano. Usłyszał zarzuty kierowania gróźb karalnych wobec osoby z powodu jej przynależności rasowej oraz zniszczenia mienia. Te przestępstwa są zagrożone karą 5 lat pozbawienia wolności.

Prokurator zadecydował o zastosowaniu wobec zatrzymanego 29-latka środków zapobiegawczych w postaci dozoru policyjnego, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonego oraz zakazu opuszczania kraju.

(KWP w Gdańsku / mw)

Powrót na górę strony