Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uświadamiajmy naszych seniorów o niebezpieczeństwie jakie na nich czyha po drugiej stronie słuchawki czy monitora

Data publikacji 04.03.2022

Podszywanie się pod pracowników banku, policjantów, urzędników czy rodzinę to wciąż metody wykorzystywane przez oszustów. Pomimo tego, że świadomość mieszkańców Dolnego Śląska zdecydowanie poprawiła się, nadal zdarzają się przypadki, kiedy przestępcom udaje się przysłowiowo wywieść ofiary w pole. Ostatnie kilka dni pokazało, że oszuści działali we Wrocławiu czy Głogowie, a ofiarami padły osoby starsze. Nie ulegajmy wizjom szybkiego i dużego zysku, bądźmy ostrożni, weryfikujmy z kim rozmawiamy, pamiętajmy, że policjanci nigdy nie poproszą nas o przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy.

Pomimo bardzo intensywnej pracy prewencyjnej policjantów w zakresie ostrzegania seniorów przed oszustwami jakie mogą na nich czyhać, zdarzają się niestety przypadki kiedy to wykorzystywana jest ich naiwność. Tylko w przeciągu dwóch tygodni kilku seniorów zostało oszukanych we Wrocławiu czy Głogowie. Stracili oni po kilkadziesiąt tysięcy złotych. To były oszczędności ich życia, a sprawcy bez skrupułów podając się za policjantów, wyłudzili od starszych osób gotówkę. Jedna z pokrzywdzonych pań wyrzuciła pieniądze w reklamówce przez okno, gdzie miał czekać rzekomy kurier wysłany przez Policję. Niestety żadna z ofiar nie zorientowała się w porę, że po drugiej stronie słuchawki czy monitora siedzi przestępca. Metody oszustów są wciąż takie same. Podają się za członków naszej rodziny, urzędników, policjantów próbują grać na naszych emocjach, wykorzystując naiwność, zaufanie do organów państwowych czy zwyczajnie dobre serce.  

Co zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów? Pamiętać o zasadach bezpieczeństwa:

 • Zawsze weryfikuj z kim rozmawiasz. Jeśli po drugiej stronie słuchawki ktoś przedstawia się za członka Twojej rodziny i prosi Cię o przekazanie jakiejś dużej gotówki, sprawdź to dzwoniąc do innych bliskich. Jeśli po drugiej stronie ktoś przedstawia się za policjanta, ROZŁĄCZ ROZMOWĘ i zadzwoń na numer najbliższej komendy lub alarmowy 112 i zweryfikuj to co usłyszałeś wcześniej.
 • Pamiętaj, że Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy na jakąkolwiek akcję policyjną lub w związku z zagrożeniem naszego konta bankowego. Nigdy też nie informuje o akcjach policyjnych. Nigdy nie pośredniczy w przekazywaniu pieniędzy, ani nie prosi o dane do bankowości.
 • Nigdy nie wyrzucaj pieniędzy przez okno żadnemu „kurierowi” ani nie przekazuj osobie nieznajomej.
 • Zwracaj uwagę kogo wpuszczasz do mieszkania. Dwa razy zastanów się zanim wejdzie do Ciebie do domu osoba obca. Możesz jej tożsamość zweryfikować, dzwoniąc do urzędu, z którego rzekomo przyszła.
 • O każdej podejrzanej sytuacji informujmy Policję. Im szybciej to zrobimy, tym większe szanse za ustalenie sprawców i ich zatrzymanie, a tym samym udaremnienie dalszych oszustw. 
 • W przypadku oszustw przez Internet, dotyczących kryptowalut, zapoznaj się z informacjami KNF i NBP dotyczącym inwestowania w kryptowaluty.
 • Sprawdzaj wiarygodność podmiotu oferującego pomoc związaną z inwestowaniem pieniędzy.
 • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej.
 • Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych.
 • Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego.
 • Nie instaluj oprogramowania umożliwiającego obcym osobom zdalne obsługiwanie komputera.
 • W przypadku otrzymania przelewu od nieznajomego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.
 • Sprawdź, czy podmiot który oferuje pomoc w inwestowaniu – „broker”, znajduje się na liście ostrzeżeń KNF.

Zastanów się chwilę! Zachowaj zdrowy rozsądek i dużo ostrożności! Nie ulegaj presji, nie daj skusić się pozornie atrakcyjnymi ofertami, nie działaj pod wpływem chwili! To może być oszustwo!!! Rozmawiajmy z rodziną, znajomymi, dzielnicowym. Lepiej dwa razy sprawdzić, niż stracić często oszczędności całego życia.

Stosujmy metodę ograniczonego zaufania.

(KWP we Wrocławiu / mw)
 

Powrót na górę strony