Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pomagamy i chronimy. Dbamy o bezpieczeństwo uchodźców

Data publikacji 26.03.2022

Pomagamy i chronimy tych, którzy uciekli przed toczącą się na Ukrainie wojną. Kontrolujemy punkty recepcyjne oraz miejsca, w których przebywają przybysze zza wschodniej granicy. Legitymujemy i weryfikujemy osoby, które deklarują się zabrać ich w dalszą podróż. Dzięki takim działaniom uchodźcy mogą poczuć wsparcie mundurowych, którzy dbają o ich bezpieczeństwo.

Już od pierwszych dni wojny na Ukrainie pomagamy uchodźcom, którzy szukają schronienia w naszym kraju, lub przez Polskę próbują przedostać się do innych państw. Ta pomoc dotychczas przebierała różne formy: konwoje humanitarne, pomoc udzielana na granicy polsko-ukraińskiej i dworcach, czy zbiórki niezbędnych artykułów. Jednak bardzo ważną kwestią było i jest nadal dbanie o bezpieczeństwo uchodźców. Szczególnym nadzorem obejmowane są miejsca, gdzie przyjeżdżają Ukraińcy i gdzie udzielana jest im pomoc.

 policjatka i policjant legitymują osobę

Legitymujemy osoby, które przyjeżdżają w rejon punktów recepcyjnych by zabrać obywateli Ukrainy w dalszą podróż, zarówno kierowców jak i towarzyszące im osoby. Sprawdzamy, czy wśród ludzi dobrej woli, nie ma tych, którzy próbują zarobić na nieszczęściu uchodźców lub wykorzystać ich położenie do celów przestępczych.

   policyjni kontrterroryści na dworcu

Taka kontrola i weryfikacja jest po to, by ograniczyć możliwość popełnienia przestępstw na szkodę przybywających zza wschodniej granicy i zapewnić im bezpieczeństwo. Zbieramy również informacje na temat miejsc, gdzie umieszczani sią przyjezdni.

Kontrolujemy dworce autobusowe i kolejowe. Obecność umundurowanych funkcjonariuszy z pewnością pomaga uchodźcom poczuć się pewniej i zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa w obcym kraju i nowej rzeczywistości.

 patrol polici w hali z uchodźcami

Współpracujemy z przedstawicielami innych służb oraz wolontariuszami. Reagujemy także na wszelkie informacje lub sygnały na temat osób lub sytuacji, które mogą wzbudzać niepokój albo jakiekolwiek podejrzenie.

W działania zaangażowane są również służby kryminalne prowadząc czynności operacyjno-rozpoznawcze. Na bieżąco prowadzimy także monitoring internetu i reagujemy na informacje sygnalizujące ewentualne zagrożenia.

Odwiedzamy i kontrolujemy także miejsca noclegowe na terenie naszego regionu. Sprawdzamy, czy nie dochodzi tam do łamania prawa, prowadzimy rozmowy z uchodźcami. Omawiamy zagrożenia z jakimi mogą spotkać się uchodźcy, takie jak próby wyłudzenia pieniędzy przy znalezieniu transportu, pracy, czy mieszkania, przekazywanie dokumentów osobom obcym, handel ludźmi. Udzielamy porad,  które mają temu przeciwdziałać. Prosimy również o szczególną troskę o małe dzieci i zachowanie ostrożności w kontaktach z nieznajomymi.

Informujemy także, jak bezpiecznie poruszać się po Polsce i w jaki sposób można powiadomić służby jeżeli potrzebna jest interwencja lub pomoc.
 

kom. Anna Kamola

  • policjant w kamizelce na dworcu PKS
  • policyjna kontrola autokaru
  • policjant kontroluje biały pojazd na granicy
Powrót na górę strony