Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

BOA Shooting Workshop, czyli międzynarodowe warsztaty strzeleckie policyjnych kontrterrorystów

Data publikacji 13.04.2022

Pod czujnym okiem instruktorów z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” przez pięć dni funkcjonariusze wybranych jednostek unijnej grupy zadaniowej ATLAS doskonalili swoje umiejętności strzeleckie na terenie jednego z największych ośrodków treningowych w Europie - European Security Academy koło Poznania. W warsztatach zorganizowanych przez policyjnych kontrterrorystów operatorzy jednostek specjalnych z Niemiec, Francji, Słowacji, Chorwacji, Estonii, Luksemburga, Szwajcarii, Islandii, Irlandii, a także USA mieli możliwość trenowania w dzień i w nocy na strzelnicach otwartych oraz wykonywania strzelań z pokładu policyjnego śmigłowca S-70i Black Hawk.

Międzynarodowe warsztaty strzeleckie z udziałem 24 uczestników z 10 krajów rozpoczęły się dokładnym omówieniem planu zajęć, organizacji poszczególnych dni i warunków bezpieczeństwa wszystkich uczestników.  - Wśród zagranicznych operatorów byli doświadczeni funkcjonariusze z państw Unii Europejskiej, zrzeszonych w platformie ATLAS, tj. GSG9 i SEK (Spezialeinsatzkommando) Berlin z Niemiec, RAID (Recherche, Assistance, Intervention, Dissuasion) z Francji, LYNX ze Słowacji, ATJ (Antiteroristička jedinica) Lučko z Chorwacji, K-Komando z Estonii, USP (Unité Spéciale de la Police) z Luxemburga, GIGG (Groupe d'Intervention Gendarmerie de Geneve) ze Szwajcarii, VIKING z Islandii, Garda ERU (Emergency Response Unit) z Irlandii oraz operatorzy FBI SWAT z USA. Każdy uczestnik miał możliwość wykonać różnego rodzaju strzelania na strzelnicach otwartych pod ścisłym nadzorem naszych instruktorów z CPKP "BOA". Strzelano na dwóch osiach, z broni krótkiej (pistolety kal. 9 mm), jak i długiej (karabinki kal. 5,56 mm) do tarcz ustawionych na różnych odległościach, zarówno w dzień, jak i w nocy. Większość z funkcjonariuszy strzelała ze swojej służbowej broni. Wśród broni długiej dominowały: HK-416, SIG MCX, G-36K, SIG-553 i BT APC556, a w przypadku broni krótkiej najczęściej strzelano z wykorzystaniem różnych wersji Glocka - mówi kom. Mariusz Olechnowicz, naczelnik Wydziału Szkoleniowo-Bojowego CPKP "BOA". - Jednym z głównych celów całego przedsięwzięcia było zaprezentowanie i porównanie procesu szkolenia opracowanego przez naszych instruktorów z wyszkoleniem strzeleckim najlepszych jednostek z UE. Zarówno obserwatorzy z Gruzji i Danii, jak i wszyscy przedstawiciele zaproszonych jednostek gratulowali nam instruktorów, którzy zaprezentowali najwyższy światowy poziom, podkreślili wysoki poziom wyszkolenia i zgłosili chęć nawiązania dalszej współpracy z naszą jednostką w zakresie szkoleniowym. W mojej ocenie, dzięki temu przedsięwzięciu nasza jednostka stała się bardzo poważnym partnerem dla topowych jednostek specjalnych na świecie.

Jestem przekonany, że tylko ciągłe doskonalenie umiejętności strzeleckich gwarantuje bezpieczne i profesjonalne działanie w realu. Jak mówimy w środowisku: Jesteś tak dobry jak Twój ostatni trening. Zatem nie przestajemy się szkolić, a swoim doświadczeniami i umiejętnościami chętnie dzielimy się z kolegami z innych formacji kontrterrorystycznych na świecie – dodaje kom. Mariusz Olechnowicz.

Finansowane z funduszy europejskich warsztaty były również okazją do doskonalenia umiejętności strzeleckich do statycznych celów naziemnych z pokładu policyjnego śmigłowca oraz współdziałania policyjnych strzelców z załogą wielozadaniowego Black Hawka. – Od trzech lat policyjne lotnictwo dysponuje tego rodzaju śmigłowcami. Wykorzystywane są one m.in. do działań prowadzonych przez policyjnych kontrterrorystów. Umożliwiają szybkie przerzucanie funkcjonariuszy w miejsce działania, szturm z powietrza policyjnych kontrterrorystów i desant na linach. Cykliczne treningi z udziałem operatorów pozwalają nam na skoordynowanie wspólnych działań podczas ćwiczeń, na wypadek działań w realnych sytuacjach operacyjnych. Pozwalają tym samym na skuteczne reagowanie w przypadku zaistnienia zagrożenia terrorystycznego. Dzięki właściwej organizacji tego specyficznego rodzaju strzelań, pełnej koncentracji i doświadczeniu załogi śmigłowca, instruktorów z CPKP "BOA" oraz bardzo dużemu skupieniu na zadaniu operatorów każdy rodzaj zaplanowanych strzelań wykonano sprawnie i  bezpiecznie – mówi insp. pil. Robert Sitek, naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP. 

- Dla niektórych uczestników warsztatów była to pierwsza okazja na strzelanie z pokładu śmigłowca, a tylko kilku latało kiedykolwiek Black Hawkiem. Organizatorzy stopniowali więc poziom trudności zaplanowanych strzelań tak, by każdy mógł prawidłowo wykonać kolejne strzelania z pokładu naszej maszyny do pojazdów oraz celów umieszczonych wewnątrz, zarówno w zwisie, jak i w trakcie lotu - dodaje insp. pil. Robert Sitek.

To już kolejne tego typu warsztaty organizowane przez CPKP „BOA”, podczas których wypracowywano mechanizmy reagowania na zdarzenia o charakterze terrorystycznym i doskonalono indywidualne umiejętności strzeleckie operatorów. - Współpraca z innymi jednostkami interwencyjnymi Unii Europejskiej jest niezwykle ważnym elementem tego procesu. Systematyczne szkolenia funkcjonariuszy, obejmujące zagadnienia taktyki i techniki strzeleckiej przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa oraz utrzymania stałej gotowości policyjnych kontrterrorystów do realizacji ustawowych zadań. Cieszę się, że udało nam się zorganizować pierwsze od rozpoczęcia pandemii warsztaty z partnerami zagranicznymi i, że w ich ocenie, doskonale wykorzystaliśmy ogromne możliwości ośrodka treningowego. Wymiana doświadczeń w zakresie wykorzystania strzelców w działaniach kontrterrorystycznych i doskonalenie umiejętności w tym zakresie, także z wykorzystaniem floty lotnictwa policyjnego, pozwalają na zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa naszego kraju i Unii Europejskiej – mówi insp. Dariusz Zięba, Dowódca CPKP „BOA”.

Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Wypracowanie mechanizmów reagowania na zdarzenia o charakterze terrorystycznym przez BOA KGP” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

logo unia europejska fundusz bezpieczeństwa wewnętrznego, po lewj stronie flaga unii europejskiej

Tekst i foto: mł. insp. Anna Kędzierzawska
Foto: st. sierż. Kamil Kłeczek, st. sierż. Krystian Kłeczek, Artur Orliński 
Film: st. sierż. Tomasz Lis, Artur Orliński

 

 

 

 • Policyjny Black Hawk podczas lotu na tle niebieskiego nieba.
 • Metalowy stół, na którym znajdują się m.in.: broń, amunicja, nauszniki, załadowane magazynki. W drugim planie zdjęcia umundurowany policjant ładujący magazynek amunicją.
 • Metalowy stół, na nim hełm taktyczny i kamizelki w kolorze khaki, w kieszeniach kamizelek magazynki z amunicją.
 • Zdjęcie pleców funkcjonariusza niemieckiej policji ubranego w mundur taktyczny z napisem Polizei plecach, obok ramię polskiego funkcjonariusza z naszywką BOA i flagą Polski.
 • Na trawie, przed płytą lądowiska klęczy, funkcjonariusz Policji w mundurze taktycznym na jego głowie hełm, w tle śmigłowiec Black Hawk podczas rozruchu silników.
 • Na tle niebieskiego nieba policyjny Black Hawk podczas lotu.
 • Na tle niebieskiego nieba policyjny Black Hawk podczas wznoszenia.
 • Zdjęcie od dołu policyjnego Black Hawka podczas lotu.
 • Kamienny mur z wmurowaną okrągłą mosiężną tablicą, na niej napisy European Security Academy i Executive Protecion Unit.
 • Ramię umundurowanego funkcjonariusza BOA z naszywką logo BOA i flagą Polski.
 • Nocne zdjęcie lądowiska śmigłowców, na płycie policyjny Black Hawk, przed lewymi drzwiami maszyny kilka osób w słabym oświetleniu pobliskiej latarni.
 • Sfotografowany od tyłu funkcjonariusz Policji w umundurowaniu taktycznym, na jego hełmie naszywka MED. W tle przelatujący Black Hawk, pod pobliską wiatą inni funkcjonariusze.
 • Na płycie lądowiska policyjny Black Hawk sfotografowany z lewego boku przed nim dwóch funkcjonariuszy w umundurowaniu taktycznym.
 • Teren ośrodka szkoleniowego. Funkcjonariusz w umundurowaniu taktycznym wykonujący zdjęcie przelatującemu śmigłowcowi Black Hawk.
 • Pokład śmigłowca podczas lotu. Sfotografowany od tyłu funkcjonariusz, który siedzi w otwartych drzwiach maszyny z wycelowanym w stronę tarczy strzeleckiej pistoletem maszynowym.
 • Pokład śmigłowca podczas lotu. W otwartych drzwiach maszyny klęczy umundurowany funkcjonariusz Policji z bronią w rękach. W tle poniżej pokładu maszyny, obiekty ośrodka szkoleniowego.
 • Dwaj funkcjonariusze niemieckiej Policji w mundurach taktycznych, sfotografowani od tyłu, przyglądają się przelatującemu Black Hawkowi.
 • Strzelnica, kadr z bliska i zza pleców policjanta. W wyprostowanych rękach niemieckiego policjanta pistolet skierowany w stronę tarczy strzeleckiej, na ramieniu naszywka z napisem Stadtpolizei Zurich i grafika skorpiona.
 • Strzelnica, z oddali i z zza pleców policjanta. W wyprostowanych rękach niemieckiego policjanta pistolet skierowany w stronę tarczy strzeleckiej, na ramieniu naszywka z napisem Stadtpolizei Zurich i grafika skorpiona.
 • Płyta lądowiska śmigłowców, a na niej zaparkowany Black Hawk. W oddali śmigłowiec Mi-2, nieopodal autobus.
 • Strzelnica policyjna na niej w stojący w trzech rzędach, sfotografowani od tyłu, funkcjonariusze podczas ćwiczeń strzeleckich.
 • Pod wiatą, na tle wału ziemnego, funkcjonariusz w umundurowaniu taktycznym przyglądający się przelatującemu śmigłowcowi Black Hawk.
 • Bita droga ziemna w ośrodku szkoleniowym, nisko przelatujący Black Hawk podrywa ziarenka piasku. W centrum kadru trzy osoby otoczone wzbijanym pyłem, na pierwszym planie funkcjonariusz przyglądający się sytuacji.
 • Teren ośrodka szkoleniowego. Funkcjonariusz w umundurowaniu taktycznym wykonujący zdjęcie przelatującemu śmigłowcowi Black Hawk.
 • Czterech funkcjonariuszy widzianych od tyłu, którzy przyglądają się stojącemu na płycie lądowiska Black Hawkowi.
 • Na tle Black Hawka funkcjonariusz BOA podpisuje w asyście pilota maszyny dokument. Sytuacji przyglądają się dwaj inni policjanci .
 • Na tle Black Hawka stoi bokiem do kadru funkcjonariusz BOA w umundurowaniu taktycznym.
 • Na tle stojącego bokiem Black Hawka policjanci sfotografowani od tyłu.
 • Na tle stojącego bokiem Black Hawka policjanci sfotografowani od tyłu w różnych mundurach taktycznych.
 • Pokład śmigłowca podczas lotu. Sfotografowany od tyłu funkcjonariusz FBI, policjant siedzi w otwartych drzwiach maszyny z wycelowanym w stronę tarczy strzeleckiej pistoletem maszynowym, niego obok Crew Chief.
Powrót na górę strony