Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z komisariatu w Oliwie w ostatniej chwili uratowali mężczyznę

Data publikacji 14.04.2022

Telefon od zaniepokojonej osoby i błyskawiczna interwencja oraz reakcja policjantów z gdańskiego komisariatu w Oliwie uratowała 23-letniego mężczyznę, który targnął się na swoje życie. Funkcjonariusze w ostatniej chwili oswobodzili gdańszczanina z paska, który zaciskał na szyi i odebrali mu nóż, którym się okaleczył, po czym udzielili mu pomocy przedmedycznej. Uratowany 23-latek został przewieziony do szpitala i został objęty opieką medyczną.

Szybka reakcja na zgłoszenie jest ważna za każdym razem, gdy człowiek potrzebuje pomocy. Jednak bywają takie interwencje, gdy na szali w walce z czasem jest ludzkie życie.

Tak było w przypadku 23-letniego mężczyzny z Gdańska. We wtorek przed godziną 16:30 oficer dyżurny otrzymał zgłoszenie o tym, że gdańszczanin chce popełnić samobójstwo. Zaniepokojony zgłaszający przekazał, że przez telefon prowadzi korespondencję z kolegą, który jest sam w mieszkaniu i twierdzi, że chce odebrać sobie życie.

Dyżurny po otrzymaniu tych informacji natychmiast pod wskazany adres wysłał dzielnicową aspirant Ewę Kulas oraz młodszego aspiranta Radosława Króla — policjantów z komisariatu w Oliwie.

Policjanci przy użyciu sygnałów świetlnych i dźwiękowych w radiowozie bardzo szybko dotarli na miejsce, weszli do mieszkania i zobaczyli mężczyznę, który miał nacięcia na przedramieniu oraz zaciskał pasek na szyi. Funkcjonariusze natychmiast odebrali nóż, który leżał obok 23-latka oraz zdjęli z jego szyi pasek. Policjanci udzielili mężczyźnie pierwszej pomocy przedmedycznej, zatamowali krwawienie, monitorowali jego funkcje życiowe i udzielali wsparcia psychicznego aż do przyjazdu ratowników medycznych.

Szybka i profesjonalna reakcja policjantów i informacja od osoby, dla której los 23-latka nie był obojętny, pozwoliły na uratowanie ludzkiego życia.

Pamiętaj, w przypadku kryzysu samobójczego, można zapobiec tragedii, wzywając pomoc, tak jak to było w tym przypadku.

Jeśli widzisz, że twoja znajoma, znajomy jest smutny, przygnębiony to zapytaj, jak możesz im pomóc, udziel jej praktycznej pomocy, uczul jej bliskich na problem, okaż troskę i zainteresowanie.

Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie tej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację miejsca, w którym znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas.

Szukaj pomocy w instytucjach pomocowych takich jak np. Ośrodek Interwencji Kryzysowej, telefon: 58 511 01 21, który jest czynny całą dobę i mieści się przy Placu Księdza Prałata Jana Gustkowicza 13 w Gdańsku.

Korzystaj też z bezpłatnych telefonów pomocowych takich jak m.in.

  • 116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00
  • 116 111 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.
  • 800 121212 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę

(KWP w Gdańsku / kp)

Powrót na górę strony