Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

To Fake News! Nie klikaj w podejrzane linki

Data publikacji 15.04.2022

14 marca 2022 r. w godzinach popołudniowych na jednej z grup portalu społecznościowego „Ogłoszenia Międzyrzecz” ukazał się przejmujący wpis o rzekomym zgwałceniu dziewczynki zawierający podejrzany link. Ostrzegamy przed wchodzeniem w linki niewiadomego pochodzenia, ponieważ możemy stracić wszystkie wrażliwe dane oraz wszystkie oszczędności!

Mimo częstych komunikatów udostępnianych przez policjantów o cyberprzestępstwach i ich nowych metodach, które co jakiś czas się zmieniają, nadal możemy zauważyć nieostrożność społeczeństwa w poruszaniu się po sieci. W poniedziałek, 14 marca 2022 r. na portalu słołecznościowym „Ogłoszenia Międzyrzecz” pojawił się, przejmujący wpis o tytule „Trwają poszukiwania mężczyzny podejrzanego o gwałt na nieletniej z Międzyrzecza. Poznaj…”

Z ogłoszenia wynika, że „Incydent wydarzył się dosłownie kilka godzin temu, według ustaleń Policji sytuacja miała miejsce niedaleko domu dziewczyny, który znajduje się niedaleko ulicy 30 stycznia. Dziewczynka zauważyła, że szybkim krokiem podąża za nią postać w kapturze, kiedy odwróciła się stała się tragedia. Przekażcie znajomym, aby na siebie uważali, dopóki Policja nie dowie się kim jest ten człowiek. Przesyłajcie dalej, może akurat ktoś pozna tego człowieka.”

Międzyrzeccy policjanci nie otrzymali w ostatnim czasie żadnego zgłoszenia o zgwałceniu dziecka. Podana informacja jest Fake News’em, a treści zawarte w krótkim komunikacie majką spowodować wejście w podejrzaną stronę, by uzyskać więcej informacji o wstrząsającym zdarzeniu. Na pierwszy rzut oka widać, że konto z którego, został udostępniony link, jest fikcyjne oraz strona na której, rzekomo są umieszczone informacje, o całym zdarzeniu jest również podejrzana. Niestety wiele osób pod wpływem dramatycznie brzmiącego apelu, udostępniło link z nieprawdziwą informacją. Wchodząc w podejrzane linki, możemy paść ofiarą cyberprzestępców, których celem jest zdobycie danych do naszych kont i haseł. Informacje te mogą posłużyć do wyłudzenia danych osobowych i przejęcia konta, a następnie oszustwa między innymi metodą na BLIK-a.

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności w sieci! Nigdy nie wchodźmy w podejrzane linki, nie podawajmy danych wrażliwych oraz nie instalujmy aplikacji niewiadomego pochodzenia.

Najpopularniejsze rodzaje cyberprzestępstw:

  • Phishing – metoda oszustwa, w której celem cyberprzestępcy jest uzyskanie ważnych danych, np. dane logowania, numer karty kredytowej, numer pesel. W tym celu przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, np. banki, firmy kurierskie w celu wyłudzenia poufnych informacji. Za pomocą przygotowanych wiadomości próbuje nakłonić daną osobę, aby kliknęła w umieszczony w wiadomości link. Przeważnie prowadzi on do strony internetowej stworzonej przez oszustów. Jest bardzo podobna do autentycznej witryny firmy czy instytucji, od której rzekomo pochodzi wiadomość. Za pomocą takiej strony, cyberprzestępcy uzyskują wszelkie informacje, które sami udostępniamy, logując się np., na stronę swojego banku,
  • Hacking – to włamania, poprzez pokonywanie zabezpieczeń, umożliwiające zdalny, nielegalny dostęp do czyjegoś komputera. Hakerzy bardzo łatwo mogą się dostać do naszego komputera z dostępem do internetu, ale również bez dostępu do internetu. Wchodząc, do systemu innego użytkownika należy zlokalizować jego słabe punkty. Słabymi punktami naszych komputerów są przede wszystkim zabezpieczenia, które umożliwiają dostęp do naszych danych, a dotyczy to systemu oprogramowania i jego legalności, zastosowanych zabezpieczeń i ich aktualności, a także stron, na które się logujemy,
  • Malware – to uciążliwy lub złośliwy typ oprogramowania, który ma na celu potajemnie skraść dane, zniszczyć pliki, a nawet zablokować dostęp do urządzenia. Rodzaje złośliwego oprogramowanie obejmują oprogramowanie szpiegujące (spyware), adware, phishing, wirusy, trojany, rootkity, zagrożenia typu ransomware oraz porywaczy przeglądarki,
  • Cyberstalking – inaczej to cyberprzemoc dokonywana przez stalkera, czyli nękanie drugiej osoby przez internet, poprzez wysyłanie niechcianych wiadomości np., przez media społecznościowe, komunikatory, poczta elektroniczna.

Jeżeli wydaje się nam, że dana strona jest nieprawdziwa i podejrzana, nie klikajmy w nią, pod żadnym pozorem, nie udostępniajmy tego dalej innym osobom!

(KWP w Gorzowie Wlkp. /sc)

 

Powrót na górę strony