Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszuści działający metodą "na policjanta" zatrzymani

Data publikacji 27.04.2022

Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu wraz z policjantami z Kędzierzyna-Koźla zatrzymali 32 oraz 42-latka podejrzanych o oszustwa na tzw. policjanta. W trakcie przeszukania funkcjonariusze znaleźli przy nich ponad 20 000 złotych pochodzące z przestępstw. Mężczyźni mieli oszukać starsze osoby na ponad 100 000 złotych. Obaj usłyszeli łącznie 9 zarzutów. Teraz podejrzanym grozi kara nawet do 8 lat więzienia.

Z początkiem kwietnia tego roku policjanci zauważyli wzmożoną działalność oszustów. W każdym z przypadków przestępcy podawali się za policjantów i wmawiali seniorom, że oszczędności ich życia są zagrożone. Nie dając im chwili do namysłu i wywołując presję czasu, nakłaniali ich do wyrzucenia pieniędzy przez okno. Sprawami tymi zajęli się kryminalni z KWP w Opolu wraz z funkcjonariuszami z Kędzierzyna-Koźla. Dzięki zebranym informacjom oraz pracy operacyjnej policjanci ustalili osoby mogące mieć związek z oszustwami.

21 kwietnia, na autostradzie A1, kryminalni zatrzymali 32 oraz 42-latka. Mężczyźni, widząc policjantów próbowali jeszcze uciekać. Obaj zostali szybko zatrzymani i obezwładnieni. W czasie przeszukania pojazdu, którym podróżowali, funkcjonariusze znaleźli ponad 16 000 złotych oraz blisko 4 000 złotych schowane w mieszkaniu jednego z mężczyzn mające pochodzić z przestępstwa. Dodatkowo policjanci zabezpieczyli telefony komórkowe, którymi obaj posługiwali się podczas rozmów z seniorami.

Zdaniem śledczych szajka działała na terenie województwa opolskiego od końca marca br. W tym czasie zdołała oszukać kilku seniorów. Wstępne straty poszkodowanych zostały oszacowane na ponad 100 000 złotych. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na postawienie mężczyznom zarzutów popełnienia szeregu oszustw i usiłowań. Obaj usłyszeli łącznie 9 zarzutów.

Teraz obojgu grozi kara nawet do 8 lat więzienia.

Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa:

 • Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji;
 • jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu;
 • nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu czy na koncie bankowym;
 • nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł;
 • nie ulegaj presji, jaką wywiera telefoniczny rozmówca;
 • poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pamiętaj!

 • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
 • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”.
 • Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

(KWP w Opolu / kp)

 • Policjant liczy znalezioną gotówkę
 • Policjanci podczas zatrzymania oszusta
 • Pieniądze odnalezione u oszustów

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 1.26 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony