Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna Majówka 2022

Data publikacji 29.04.2022

Prognoza wolnych dni, szczególnie po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią wirusa SARS-CoV-2 napawa optymizmem, wielu z nas zaplanowało podróż do miejscowości wypoczynkowych. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zanim rozpoczniemy aktywny wypoczynek poza domem.

Przypomnijmy więc sobie kilka porad przygotowanych przez policjantów Wydziału Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, które pomogą sprawić, aby ten czas był bezpieczny dla wszystkich.

Policjanci radzą, aby wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, czyli w centrach handlowych, sklepach, na bazarach i w środkach komunikacji publicznej zachować szczególną ostrożność. W takich miejscach zdarza się najwięcej kradzieży. Kieszonkowcy najczęściej wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie.

Przed rozpoczęciem majówki pamiętaj — Robiąc zakupy, nie pozwól się okraść!

Pamiętaj, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w koszykach sklepowych, tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki.

Zwracaj uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiaj ich bez opieki i nadzoru.

W miejscach takich jak dworce, przystanki, sklepy, targi z uwagi na panujący tłok, jesteśmy narażeni na kradzież, dlatego trzymajmy swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.

Jeśli mamy przy sobie większą kwotę pieniędzy, nie trzymajmy jej w jednym miejscu. Rozdzielając ją i umieszczając w różnych miejscach zmniejszymy ryzyko ewentualnej utraty całej posiadanej gotówki. Płacąc za zakupy, nie pokazujmy całej zawartości portfela; najbezpieczniej jest mieć wcześniej odliczoną kwotę pieniędzy.

Nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponujmy go również w widocznym miejscu.

Majówka to również czas podróży. Zachowajmy ostrożność.

Przed wyjazdem pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu naszego dobytku, mieszkania czy domu. Dlatego zastosujmy się do poniższych rad:

 • przed wyjazdem poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas naszej nieobecności zwróciła uwagę na nasz dom/mieszkanie;
 • opróżnijmy skrzynkę pocztową z korespondencji czy ulotek;
 • nigdy nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką;
 • pamiętajmy również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych;
 • planując wyjazd rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych;
 • miejmy też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z wyjazdu świątecznego, zamieśćmy dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek;
 • klucze do mieszkania nośmy w innym miejscu niż dokumenty z adresem.

Spotykając się ze znajomymi na świeżym powietrzu pamiętajmy, że zgodnie z polskim prawem obowiązuje zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Wyjątkiem są miejsca przeznaczone do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów oraz miejsca publiczne wyłączone z zakazu uchwałą rady gminy.

Jadąc na majówkę samochodem pamiętajmy:

 • rozpoczynając podróż, siadaj za kierownicą wypoczęty;
 • pomyśl o trasach alternatywnych, z uwagi na wzmożony ruch, czy trwające roboty drogowe, pozwoli to wybór innej drogi w razie utrudnień;
 • podczas jazdy rób przerwy, które pozwolą pokonać zmęczenie i odpocząć od pozycji siedzącej;
 • wyjedź tak, abyś miał zapas czasowy i nie musiał się spieszyć i rozwijać nadmiernej prędkości;
 • nigdy nie wsiadaj za kierownicę po spożyciu alkoholu!

Majówka to również początek sezonu wypoczynku nad wodą.

Wypoczywając nad wodą, zwracaj szczególną uwagę na dzieci bawiące się na brzegu, jak również zachowaj należytą ostrożność podczas łowienia ryb, aby uniknąć nieplanowanej kąpieli, która przy obecnej temperaturze wody może być bardzo niebezpieczna.

Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką, sprawdź ich stan techniczny, upewnij się, czy na wyposażeniu jednostki jest obowiązkowy sprzęt ratunkowy taki jak: koło i kapoki.

Przed wypłynięciem poinformuj najbliższych o przewidywanej porze powrotu.

Majowy weekend to okazja do górskich wycieczek.

Wędrując górskimi szlakami warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Na bieżąco oceniajmy trasę, pogodę, nasze możliwości oraz trudności na szlaku. Warto mieć zaplanowany wariant awaryjny, umożliwiający szybkie zejście w dół w razie gorszej pogody lub złego samopoczucia któregoś z uczestników wędrówki.

Jeśli macie ze sobą telefony komórkowe wpiszmy aktualne numery alarmowe właściwych służb.

Planując trasę górskimi szlakami upewnijmy się, czy wszystkie osoby w grupie są na nią odpowiednio przygotowane. Wskazanym jest zabranie mapy, naładowanego telefonu komórkowego (przynajmniej jednego na grupę), wygodnego obuwia oraz plecaka, czapki, rękawiczek, zapasowych skarpet, koszuli, ubrania przeciwdeszczowego, podręcznej apteczki, latarki oraz butelki wody.

Zostawmy w miejscu pobytu wiadomość o trasie wycieczki i przewidywanej godzinie powrotu oraz telefon kontaktowy do siebie.

Podczas całej „majówki” nad naszym bezpieczeństwem będą czuwać policjanci, jednak bezpieczny wypoczynek zależy w dużej mierze od nas samych. Nic nie zwalnia nas od myślenia, a wybrana forma wypoczynku powinna odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pamiętajmy o bezpieczeństwie swoim i swoich najbliższych!

(Biuro Prewencji KGP)

infografika, wersja dostępna cyfrowo w załączniku

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony