Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

231. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Data publikacji 03.05.2022

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową, znaną jako Konstytucja 3 maja. Konstytucja 3 maja stanowiła jeden z milowych kroków w dziejach naszego państwa. Był to pierwszy tego rodzaju dokument w nowożytnej Europie i drugi na świecie, po konstytucji amerykańskiej. W uroczystościach na Placu Zamkowym w Warszawie reprezentując polską Policję uczestniczył gen. insp. Jarosław Szymczyk Komendant Główny Policji.

Święto Narodowe 3 maja upamiętnia uchwalenie przez Sejm Wielki w 1791 r. Ustawy Rządowej, znanej jako Konstytucja 3 Maja. Był to pierwszy tego rodzaju dokument w nowożytnej Europie i drugi na świecie, po konstytucji amerykańskiej.

Konstytucja 3 maja stanowiła wizję i program reform państwa polskiego. Zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, zniosła liberum veto i ograniczyła przywileje szlacheckie. Ważnym rozwiązaniem było wprowadzenie trójpodziału władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą.

Konstytucja 3 maja stała się dla Polaków symbolem nowoczesnego myślenia o państwie i odpowiedzialności za jego losy. Jest dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu.

Pierwsza polska Konstytucja została uchwalona 231 lat temu na Zamku Królewskim w Warszawie.

Źródło: KPRM

Foto: mł. asp. Rafał Rutkowski / KSP

  • uroczystości państwowe na Pl. Zamkowym w Warszawie z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
  • policjanci niosą sztandar w związku z centralnymi obchodami 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
  • Komendant Główny Policji oddaje honor na Pl. Zamkowym w Warszawie w związku z centralnymi obchodami 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
  • policjanci podczas centralnych obchodów w związku z 231. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja
  • Komendant Główny Policji oraz przedstawiciele innych służb mundurowych stoją na scenie w związku z centralnymi obchodami 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja na Pl. Zamkowym w Warszawie
  • uroczystości państwowe na Pl. Zamkowym w Warszawie z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
Powrót na górę strony