Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

130. rocznica urodzin patronki policjantów garnizonu pomorskiego

Data publikacji 06.05.2022

Na zaproszenie Konsula Generalnego RP w Manchasterze i Oficera Łącznikowego Polskiej Policji przy Ambasadzie RP w Londynie Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński wziął udział w spotkaniu poświęconym upamiętnieniu wybitnej postaci założycielki polskiej Policji kobiecej - komisarz Policji Państwowej Stanisławie Filipinie Paleolog. Okazją do oddania hołdu tej wyjątkowej funkcjonariuszce była rocznica jej urodzin przypadająca na dzień 4 maja.

Patronka policjantów woj.pomorskiego - Stanisława Filipina Paleolog urodziła się 4 maja 1892 roku. Zmarła 3 grudnia 1968 r. Jej przygoda z Policją zaczęła się w 1925 r. Otóż powstały w 1923 r. Polski Komitet Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi zorganizował w 1925 r. kurs dla kobiet, których rolą w Policji miała być walka z handlem, jak wówczas nazywano „żywym towarem”. Potem stanęła na czele tej formacji.

Policja kobieca ściśle współpracowała z Polskim Komitetem Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi, a to z kolei nadzorowało działalność Towarzystw Ochrony Kobiet. Stowarzyszenia te prowadziły działalność profilaktyczną. Wyrażała się ona w prowadzeniu tzw. misji dworcowych czy jak w przypadku Gdańska, czy Gdyni misji portowych. Delegatki tych misji często we współpracy z Policją kobiecą dyżurowały w portach czy na dworcach wypatrując dziewcząt podróżujących samotnie, zagubionych nieco, bądź w podejrzanym towarzystwie, chroniąc je w ten sposób przed handlarzami.

Paleolog była mocno zaangażowana w akcję pomocy tym kobietom. Brała udział w 1929 r. w I Zjeździe Misji Dworcowych, a w 1930 w VIII Międzynarodowym Kongresie Komitetów Walki z Handlem Kobietami i Dziećmi w Warszawie.

Wcześniej i później prezentowała działania polskiej Policji kobiecej na podobnych tego typu kongresach, między innymi w Grazu. Trzeba zauważyć, że dzięki polskiej Policji kobiecej udało się w roku 1931 i 1932 rozbić międzynarodową szajkę handlarzy w Argentynie, gdzie aresztowano około 300 osób. Argentyna była głównym „rynkiem zbytu” na kobiety z Polski.

4 maja na cmentarzu południowym w Manchesterze na grobie kom. Policji Państwowej Stanisławy Filipiny Paleolog kwiaty złożyli Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku nadinsp. Andrzej Łapiński oraz Konsul Generalny RP w Manchesterze p. Michał Mazurek. Asystowały im poczty sztandarowe Harcerzy z Hufca Gdynia z Wielkiej Brytanii, organizacji SPPW Manchester oraz organizacja SPPW Oldham.

(KWP w Gdańsku / kp)

  • uczestnicy uroczystości na cmentarzu przy grobie składają kwiaty
  • uczestnicy uroczystości na cmentarzu przy grobie składają kwiaty
  • uczestnicy uroczystości na cmentarzu przy grobie
  • uczestnicy uroczystości na cmentarzu przy grobie
  • uczestnicy uroczystości na cmentarzu pozują do zdjęcia grupowego
  • policjant z mężczyzną trzymają pamiątkową tabliczkę w pudełku
Powrót na górę strony