Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Weekendowa misja z sercem

Sytuacja lubi się powtarzać. Tak właśnie było w ten weekend. Policyjni lotnicy kolejny raz w ciągu ostatnich kilku dni przetransportowali serce dla pacjenta oczekującego na przeszczep, tym razem dla 42-letniego mężczyzny z kardiomiopatią rozstrzeniową. I podobnie jak poprzednio był to drugi organ wszczepiony w ciągu tej samej doby we wrocławskim szpitalu. W zeszłym tygodniu, tuż przed Majówką, oprócz policyjnych lotników pomogli medykom także lotnicy z LPR, tym razem do misji z sercem dołączyli wojskowi lotnicy.

Serce dostarczone w półtorej godziny

Gdy w piątek po południu do Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP zadzwonił koordynator ds. transplantacji serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu z prośbą o pomoc w transporcie serca do przeszczepu, podobnie jak poprzednio, sprawdzono możliwość realizacji lotu, a następnie wybrano śmigłowiec i załogę, która w ten weekend pełniła dyżur w aglomeracji warszawskiej. Na dowódcę policyjnego Bella-407GX-i wyznaczono kom. pil. Adriana Stefanowskiego. Operatorem Systemu Obserwacji Lotniczej (SOL) - mechanikiem na pokładzie policyjnego śmigłowca był z kolei sierż. Tomasz Baranowski.

- To miał być spokojny dyżur. Ale tak to już jest w tej służbie, niczego nie można być pewnym. Ani jak długo potrwa, ani dokąd trzeba będzie lecieć. Tym razem pomogliśmy w transporcie zespołu lekarsko-pielęgniarskiego z sercem dla 42-letniego pacjenta oczekującego na przeszczep we wrocławskim szpitalu. Do pokonania mieliśmy ponad 400 km. Lot z północnego Mazowsza do Wrocławia realizowany na hasło GARDA, czyli z pierwszeństwem w powietrzu, wykonaliśmy w około półtorej godziny. Kilka minut później cenny ładunek trafił na blok operacyjny, a my mogliśmy wrócić do warszawskiej bazy Lotnictwa Policji i kontynuować czynności lotnicze w ramach zabezpieczenia działań policyjnych. Wyjątkowa misja przebiegła sprawnie i zgodnie z planem. Choć z chwilą startu skupiamy się przede wszystkim na bezpiecznym wykonaniu lotu, to oczywiście trudno nie pamiętać, że na pokładzie jest organ, który dostarczony na czas może komuś dać nowe życie. Cieszę się, że tak odpowiedzialne zadanie przypadło mi kolejny już raz, wcześniej dwukrotnie na pokładzie policyjnego Black Hawka, teraz po raz pierwszy na pokładzie Bella-407GXi - mówi dowódca załogi kom. pil. Adrian Stefanowski z Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP.

2 przeszczepy w jeden dzień

- Bez pomocy policyjnych lotników nie udałoby się dostarczyć tego serca dla pacjenta z kardiomiopatią rozstrzeniową na tle przebytego w przeszłości zapalenia mięśnia sercowego. Z wyliczeń wynikało, że pokonanie kilkuset kilometrów z północnego Mazowsza do naszego szpitala zajęłoby drogą lądową około 5 godzin. W sytuacji, gdy na całą procedurę, od pobrania przez transport do wszczepienia serca są maksymalnie 4 godziny, musieliśmy znaleźć inne rozwiązanie. Z pomocy wojska korzystaliśmy już tego dnia wcześnie rano przy transporcie serca z południowej Małopolski dla naszej 65-letniej pacjentki. Na szczęście po południu kolejny już raz mogliśmy liczyć na wsparcie Policji. Realizowane dotychczas, po akceptacji kierownictwa KGP, transporty z Lotnictwem Policji pozwoliły na wypracowanie sprawnego modelu współdziałania, tak niezwykle ważnego w sytuacjach, gdy liczy się dosłownie każda minuta. Dzięki temu nasz zespół transplantacyjny zyskuje dodatkowy czas, który zwiększa szanse powodzenia operacji - mówi koordynator ds. transplantacji serca wrocławskiego szpitala Mateusz Rakowski.

Szczęśliwa dwunastka

Jak informują lekarze, zabiegi zakończyły się pomyślnie. Mamy nadzieję, że pacjenci szybko wrócą do formy i będą mogli cieszyć się z każdego podarowanego dnia.

Dla policyjnych lotników to już 12. lot z cennym organem na pokładzie, a 11. z sercem do przeszczepu. Pięciokrotnie wykorzystywali policyjnego Black Hawka, pięć razy w akcjach brał udział Bell, a dwa razy z sercem na pokładzie startował Sokół. Organy transportowane z wykorzystaniem policyjnych śmigłowców ratowały życie pacjentów: Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku i Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Poprzednie akcje transportu organów z udziałem policyjnych lotników:

Tekst: mł. insp. Anna Kędzierzawska, BKS KGP

Film: kom. Jolanta Bym z KPP w Ciechanowie, sierż. szt. Paweł Noga z KMP we Wrocławiu, kom. pil. Adrian Stefanowski z Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP

Foto: kom. pil. Adrian Stefanowski z Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP, sierż. Patrycja Kęsik z KPP w Ciechanowie

Montaż: st. sierż. Kamil Kłeczek, st. sierż. Krystian Kłeczek

 

 

Powrót na górę strony