Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Perfumy, buty i galanteria markowych firm – zamknięto magazyny z podrabianymi produktami

Data publikacji 09.05.2022

Krajowa Administracja Skarbowa wspólnie z łobeskimi policjantami zamknęła dwa magazyny z podrabianymi produktami. Wartość zabezpieczonych towarów wynosi prawie 1,2 mln zł. Zgodnie z ustawą Prawo własności przemysłowej tego rodzaju praktyki mogą być uznane za przestępstwo karane nawet pozbawieniem wolności do 5 lat.

Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego wspólnie z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Łobzie zamknęli dwa magazyny z podrabianymi produktami znanych marek. Magazyny znajdowały się w wiosce powiatu łobeskiego. Funkcjonariusze znaleźli w nich ogromne ilości podrabianych perfum, butów i galanterii skórzanej topowych marek.

Podczas przeszukania ujawniono i zabezpieczono podrobione towary różnych marek:

  • 408 par butów sportowych,
  • 358 szt. pasków do spodni,
  • 146 szt. zegarków,
  • 31.359 szt. perfum,
  • 20 opakowań do perfum.

Zabezpieczono też telefon komórkowy odręczne zapiski.

Podrabiane produkty niestety cieszą się dużą popularnością wśród nabywców. To z kolei stwarza doskonałą okazję oszustów, by wzbogacić się kosztem znanej marki. Ochronę interesów producentów oryginalnych towarów dają przepisy ustawy Prawo własności przemysłowej. Jednym z zadań Krajowej Administracji Skarbowej jest ujawnianie podrabianych produktów.

Odpowiedzialność karną za sprzedaż podróbek ponoszą nie tylko ci, co je podrabiają, ale też sprzedawcy/pośrednicy. Za sprzedaż podróbek grozi nie tylko odpowiedzialność cywilna, ale i karna. Odpowiedzialność karna za sprzedaż podróbek w stosunku do wszystkich tych osób wiąże się z karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Surowsze kary przewidziano dla osób, które z takiego przestępstwa uczyniły sobie stałe źródło dochodu albo popełniły je w odniesieniu do towaru o znacznej wartości. Wówczas grozi im kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat. Dotyczy tylko umyślnego popełnienia czynu.

Postępowanie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Łobzie.

(KWP w Szczecinie / sc)

Powrót na górę strony