Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbite dwa gangi „tytoniowe”

Data publikacji 18.05.2022

Policjanci CBŚP z Opola i Katowic przeprowadzili dwie akcje wymierzone w dwie grupy przestępcze zajmujące się nielegalną produkcją papierosów i tytoniu. W ramach realizacji, łącznie policjanci zlikwidowali 3 krajalnie tytoniu oraz fabrykę papierosów, zatrzymując 17 osób i przejmując nielegalne papierosy, tytoń oraz specjalistyczne maszyny służące do ich produkcji i pakowania. Podczas działań wsparcia udzielili funkcjonariusze z KMP w Jaworznie, KWP w Opolu, opolskiego i katowickiego SPKP oraz KaOSG. Śledztwa nadzorują: Prokuratura Okręgowa w Opolu oraz Prokuratura Rejonowa w Jaworznie.

Policjanci z Zarządu w Opolu Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przestępczością tytoniową, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu. Podczas akcji funkcjonariusze zatrzymali 12 osób, w wieku od 24 do 74 lat, na terenie województw: opolskiego, śląskiego, pomorskiego i świętokrzyskiego. Dodatkowo 1 osoba została doprowadzona z aresztu śledczego. W realizacji brali udział policjanci CBŚP z zespołów specjalnych z Opola, Katowic, Gdańska, Łodzi i Gorzowa Wielkopolskiego, jak również kontrterroryści z SPKP w Opolu i Katowicach i funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

W trakcie działań zlikwidowano 2 wytwórnie krajanki tytoniowej, a także zabezpieczono ponad 3,7 tony tytoniu, gotowe papierosy, jak również kokainę i marihuanę oraz broń i amunicję, która będzie badana przez biegłych. Wartość przejętych wyrobów tytoniowych oszacowano na kwotę około 2,7 mln zł. Śledczy zabezpieczyli mienie osób podejrzanych w postaci samochodów oraz gotówki o wartości ponad 840 tys. zł.

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała od grudnia 2020 roku i zajmowała się wprowadzaniem do obrotu na terenie Polski nielegalnych wyrobów tytoniowych. Straty Skarbu Państwa w wyniku jej działalności mogły wynieść co najmniej 18 mln zł. Osoby podejrzane w Prokuraturze Okręgowej w Opolu usłyszały w sumie 37 zarzutów, z czego 8 osób podejrzanych jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jedna o kierowania tą grupą. Pozostałe zarzuty dotyczyły przestępstw karno-skarbowych, a także z ustawy o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych. Podejrzany o kierowanie gangiem został tymczasowo aresztowany.

Kolejną akcję przeprowadzili policjanci z Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji, którzy ustalili, że w województwie śląskim na terenie Jaworzna, mogą być produkowane nielegalne papierosy. Działania funkcjonariuszy CBŚP wspierali policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie, a w akcji brali udział policjanci z zespołu specjalnego z katowickiego CBŚP. W efekcie zatrzymano 5 osób.

W ramach realizacji, na terenie hali produkcyjnej funkcjonariusze zabezpieczyli maszyny służące do wytwarzania i pakowania papierosów, a także do krojenia tytoniu. Przejęto również papierosy, tytoń i komponenty niezbędne do produkcji wyrobów tytoniowych oraz marihuanę i amfetaminę. Wartość nielegalnego towaru, wstępnie oszacowano na blisko 2 mln zł. Śledczy ustalili, że produkowane papierosy oraz krajanka tytoniowa były magazynowane w wynajętych garażach na terenie miasta. Wszystko wskazuje na to, że gang działał od zeszłego roku i wprowadzał do obrotu wyroby akcyzowe głównie na terenie województwa śląskiego. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa w wyniku jego działalności na kwotę około 2 mln zł.

Pięciu zatrzymanych mężczyzn, w wieku od 26 do 54 lat, zostało doprowadzonych do Prokuratury Rejonowej w Jaworznie, gdzie przedstawiono im zarzuty m.in. dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, posiadania narkotyków i popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Jeden z zatrzymanych usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.

Zespół Prasowy CBŚP

 • kontrterroryści obezwładniają osobę
  Realizacja Zarządu w Opolu
 • Policjant trzyma rewolwer
  Realizacja Zarządu w Opolu
 • urządzenie do produkcji wyrobów tytoniowych
  Realizacja Zarządu w Opolu
 • worki i kartony w pomieszczeniu
  Realizacja Zarządu w Opolu
 • torby z tytoniem
  Realizacja Zarządu w Opolu
 • worki z tytoniem
  Realizacja Zarządu w Opolu
 • broń w pudełku
  Realizacja Zarządu w Opolu
 • banknoty
  Realizacja Zarządu w Opolu
 • tytoń i worki
  Realizacja Zarządu w Opolu
 • policjanci CBŚP prowadzą osobę zatrzymaną
  Realizacja Zarządu w Katowicach
 • policjanci prowadzą zatrzymanego
  Realizacja Zarządu w Katowicach
 • baner z logiem CBŚP i kartony z papierosami
  Realizacja Zarządu w Katowicach
 • maszyna służąca do produkcji tytoniu
  Realizacja Zarządu w Katowicach
 • maszyna służąca do produkcji papierosów
  Realizacja Zarządu w Katowicach
 • maszyna do produkcji papierosów i gotowe papierosy
  Realizacja Zarządu w Katowicach
 • baner CBŚP i przejęte papierosy
  Realizacja Zarządu w Katowicach
 • palety z workami z tytoniem
  Realizacja Zarządu w Katowicach
 • papierosy i maszyna służąca do ich produkcji
  Realizacja Zarządu w Katowicach
 • kartony na samochodzie
  Realizacja Zarządu w Katowicach
 • worki z tytoniem leżące w samochodzie
  Realizacja Zarządu w Katowicach

Film Realizacja Zarządu w Opolu

Pobierz plik Realizacja Zarządu w Opolu (format mp4 - rozmiar 26.63 MB)

Film Realizacja Zarządu w Katowicach

Pobierz plik Realizacja Zarządu w Katowicach (format mp4 - rozmiar 23.94 MB)

Powrót na górę strony