Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

SZUKAMY POKRZYWDZONYCH W STŁUCZKACH DROGOWYCH!!!

Data publikacji 23.05.2022

Policjanci Wydziału dw. z PG KWP w Bydgoszczy szukają pokrzywdzonych w kolizjach drogowych kierowców! Jeśli przedstawiony sposób postępowania oszustów przypomina Ci Twoją kolizję – skontaktuj się z policjantami! Do tej pory zgłosiło się już ok. 40 osób.

Po nagłośnieniu sprawy przez media, do policjantów Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Bydgoszczy, prowadzących postępowanie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Toruniu, dotyczące szeregu oszustw i wyłudzeń ubezpieczeniowych.

Trzej podejrzani w sprawie mężczyźni, którzy są już aresztowani, działali w sposób szczególnie bulwersujący, celowo doprowadzając do kolizji drogowych.

Sprawcy działali najczęściej w taki sposób, iż w porze wieczorowo-nocnej przemieszczali się trasami, głównie dwupasmowymi, poszukując potencjalnej „ofiary”. Zajmowali pozycję w tzw. martwym polu widzenia i oczekiwali na zmianę pasa ruchu przez kierowcę, który za nimi jechał. Następnie, w momencie wyprzedzania, gwałtownie przyśpieszali ustawiając swój pojazd w taki sposób, aby kierowca, zmieniając pas ruchu, nie widząc ich w lusterku, po zjechaniu doprowadzał do stłuczki. Sprawcy, wykonując ten manewr, chwilowo gasili światła w swoim aucie, stając się tym samym, praktycznie niewidoczni. Po zatrzymaniu samochodów pokazywali zapis z kamerki swojego auta wzbudzając w „ofierze” przekonanie o jej ewidentnej winie i „idąc jej na rękę” namawiali, aby nie wzywać na miejsce policji i dogadać się między sobą.

„Ofiary”, chcąc uniknąć utraty zniżek ubezpieczeniowych oraz mandatu za spowodowanie kolizji, najczęściej ulegały namowom i wyrażały zgodę na przekazanie określonej kwoty, która rzekomo miała pokryć koszty naprawy samochodu oszustów.

Wykonane do tej pory czynności oraz zebrany materiał dowodowy pozwolił na ustalenie, że osób pokrzywdzonych jest wiele.

Stąd apel o zgłaszanie się osób, które od maja 2021 r. do 10 kwietnia 2022 r. brały udział w kolizji drogowej na terenie Bydgoszczy, Torunia, Poznania, Warszawy, Gdańska, Łodzi, a także w okolicach tych miast, w okolicznościach mogących wskazywać na podobny sposób działania sprawców.      

Zgłoszenia prosimy kierować na adres e-mail pg@bg.policja.gov.pl lub telefonicznie pod numerem +48 510 242 879 w godz. 7.30-15.30.

Wszystkim osobom, które z jakiegokolwiek powodu obawiają się zgłosić przypominamy, że spowodowanie kolizji drogowej, zwykłej stłuczki, nie wymaga udziału Policji. Wystarczy porozumienie pomiędzy uczestnikami kolizji.

Apel do zgłaszających: jeśli macie Państwo jakieś dokumenty, umowy, a nawet zdjęcia, które wykonano na miejscu kolizji, prosimy zabezpieczyć je, a w przypadku wizyty w komendzie policji, zabrać ze sobą.

Film https://youtu.be/12L4UVbw55U

Powrót na górę strony