Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozpalili rumuńskie serca, zapewniając niezapomniane, sportowe emocje

Data publikacji 26.05.2022

Szok i niedowierzanie – te uczucia towarzyszyły kibicom zebranym na Międzynarodowym Turnieju Służb Mundurowych „Lotus Cup 2022” organizowanym w rumuńskim Băile Felix. Piłkarska Reprezentacja Polskiej Policji pokazała ogromny charakter. Kiedy wszyscy myśleli, że są już poza turniejem, oni zjednoczyli się i walcząc do końca, przechylili zwycięską szalę na swoją stronę. Do naszego kraju wrócili z pucharem, który „wywalczyli” w seriach jedenastek.

W ubiegłym tygodniu reprezentanci polskiej Policji w piłce nożnej wyruszyli na zagraniczny turniej „Lotus Cup 2022” organizowany przy współudziale Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA Rumunia Region 3 Bihor. Nasi zawodnicy od 18 do 22 maja toczyli sportową batalię o najwyższe miejsce na podium. Ponad 50 zespołów w różnych kategoriach rywalizowało o miano najlepszej drużyny. Do zawodów przystąpiły ekipy m.in. z Serbii, Czarnogóry, Słowacji, służby mundurowe z całej Rumunii oraz Regiony IPA Rumunia. Przez 4 dni zawodnicy oprócz sportowych zmagań współdziałali, wymieniali wrażenia i doświadczenia z pełnionej służby. Pomimo dzielących granic wszyscy udowodnili, że łączy ich mundur i duma z tego, że mogą służyć dla ludzi, by chronić i pomagać. Poza boiskowa przyjaźń kończyła się w momencie, gdy sędzia rozpoczynał spotkanie. Zawodnicy dawali z siebie wszystko i tym samym udowadniali swoje fizyczne przygotowanie. Mecze odbywały się na boisku ze sztuczną trawą, na której meldowało się po 6 zawodników z każdego zespołu. Wąskie boiska i małe bramki wymagały wspięcia się na wyżyny technicznych możliwości. Bardzo ważne było również taktyczne przygotowanie zespołu, gdyż jeden błąd często oznaczał przegranie meczu, w którym bardzo ciężko było odrabiać straty. Drużyna prowadzona przez selekcjonera Andrzeja Kuczyńskiego meldując się w Rumuni miała jeden cel - powrót do naszego kraju ze zwycięskim pucharem.

Turniej rozpoczął się od uroczystego otwarcia, w którym udział wzięły władze rumuńskiej Policji oraz wszystkie zaproszone zespoły. Państwowe hymny nadały podniosłości uroczystości, a dla naszych zawodników stanowiły kolejny bodziec, by pokazać się z jak najlepszej strony. Reprezentacja Polskiej Policji rozpoczęła zmagania od dwóch zwycięstw w grupie, w której znajdowało się 6 zespołów. Niestety później zorganizowana gra defensywna rywali sprawiła sporo problemów naszej drużynie. Pomimo dobrego operowania piłką, rywale ustawili się na kontry, co doprowadziło do dwóch przegranych. Nadszedł czas na zmianę taktyki, jednak pomimo dużo lepszej gry w ostatnim grupowym spotkaniu doszło do podziału punktów. Grupowe zmagania, nasi reprezentanci zakończyli dopiero na 3 miejscu w grupie, a przy tym stracili dwa ważne ogniwa w zespole. Poświęcenie zawodników zakończyło się ciężkimi urazami i do końca turnieju nasz zespół musiał sobie radzić w okrojonym składzie. Każdy czuł niedosyt i zdawał sobie sprawę, że stać go na dużo lepszą postawę i może wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności.

Ostatni dzień sportowej rywalizacji nasza drużyna rozpoczęła w 1/8 finału od remisu. O losach spotkania zadecydowały rzuty karne i to nasze orły grały dalej. Następnie w ćwierćfinale nasz zespół pokazał wyższość nad rywalami, zwyciężając 2:0. Jednak to na co czekali kibice, dopiero miało się wydarzyć… Ostatnie dwa mecze Reprezentacji Polskiej Policji to istne horrory. Kibice czekali na dobrą grę i wielkie emocje, ale nie spodziewali się, że dostaną tego, aż w nadmiarze. Półfinałowe spotkanie z mocną rumuńską drużyną rozpoczęło się od dominacji biało-czerwonych i to oni schodzili na przerwę z dwubramkowym prowadzeniem. Druga połowa się wyrównała, a nasza drużyna straciła dwie bramki, w tym jedną na 10 sekund przed końcowym gwizdkiem. Jednak w serii karnych ponownie polski zespół okazał się lepszy.

Finał był nie tylko meczem, w którym decydowały sportowe umiejętności, ale przede wszystkim charakter. Nasi reprezentanci przystępowali do tego meczu z kolejnym osłabieniem, gdyż jeden z zawodników po starciu z rywalem nabawił się rozcięcia pod okiem. Po prostych błędach pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem gospodarzy. Jednak nasza drużyna do końca walczyła o zwycięstwo. Wspierana przez kolegów z IPA Mielec, która zajęła trzecie miejsce w Turnieju w kategorii +35, nasza drużyna zdołała wyrównać na 90 sekund przed końcem meczu. Ponownie o losach meczu musiały zdecydować rzuty karne. Nastawione bardzo dobrze celowniki przed turniejem stanowiły swoisty amulet do końca dla biało-czerwonych i to oni wznieśli puchar za zwycięstwo, stając się najlepszą sportową ekipą rumuńskich zmagań.

Skład zwycięskiej drużyny reprezentacji polskiej Policji:

•    Andrzej Kuczyński – selekcjoner (BKS KGP);
•    podkom. Rafał Gnap (KWP Szczecin);
•    sierż. szt. Piotr Pacholski (kapitan KWP Katowice);
•    sierż. Daniel Malina (CPKP „BOA”) – najlepszy zawodnik Turnieju;
•    sierż. szt. Kacper Wrzask (KWP Gdańsk);
•    sierż. szt. Kamil Rupacz (KWP zs. w Radomiu);
•    st. sierż. Marcin Szopa (KWP Katowice);
•    sierż. Michał Chrabąszcz (KWP Katowice);
•    post. Łukasz Krakowczyk (KWP Katowice);
•    post. Bartosz Soliński (KWP Katowice);
•    st. sierż. Mateusz Orzechowski (KWP Kraków);
•    st. sierż. Mateusz Wawszczyk (KWP Wrocław);
•    post. Arkadiusz Zalewski (Komenda Sołeczna Policji).

(Tekst: Asystent Reprezentacji Polskiej ds. Mediów Marcin Szopa/ Zdjęcia organizator)

Powrót na górę strony