Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podróż do świata policyjnych lotników

Data publikacji 31.05.2022

O takiej podróży marzy nie jeden młody człowiek. Marzenie podopiecznych Fundacji Koocham udało się spełnić. Z okazji Dnia Dziecka dzieci wraz z opiekunami odwiedziły policyjnych lotników w ich siedzibie na warszawskim Bemowie. Piloci i mechanicy z Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP zadbali o to, by dzieci, które ze względu na problemy zdrowotne nie mają takich samych szans jak ich zdrowi rówieśnicy, tym razem mieli okazję poczuć się jak prawdziwi piloci policyjnych śmigłowców. Zachwytów nie było końca…

Wśród policyjnych śmigłowców

W niezwykłą podróż do świata pilotów i mechaników policyjnych śmigłowców wyruszyły przedszkolaki i uczniowie Ooniwerka z Izabelina. Z okazji Dnia Dziecka najmłodsi zajrzeli tam, gdzie na co dzień dostęp mają tylko nieliczni. Przyjrzeli się z bliska najnowszej flocie Lotnictwa Policji i z ogromnym zainteresowaniem słuchali opowieści o specyfice służby w tej wyjątkowej jednostce.

- Największe zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudziły Black Hawki i Belle. To najnowsze maszyny policyjnego lotnictwa, wykorzystywane głównie do zadań stricte policyjnych, ale nie tylko. Świetnie sprawdzają się również w działaniach ratowniczych, przy gaszeniu pożarów, jak to miało miejsce ostatnio na Mazowszu, a w ubiegłym roku na południu Turcji, czy w transporcie organów do przeszczepu. Jeden z nich, Black Hawk właśnie startował z lotniska do działań policyjnych. Zarówno maluchy, jak i starsze dzieci z ciekawością obserwowały uruchamianie silników i start tego śmigłowca. Z dużym zainteresowaniem  przyglądały się też Mi-8. Większość z nich po raz pierwszy usłyszała, że to właśnie po trapie tego śmigłowca wyjeżdżał polonezem porucznik Borewicz w słynnym serialu „07 zgłoś się” – mówi insp. pil. Robert Sitek, naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP. – To ogromna radość, że mogliśmy gościć dziś u nas tak wspaniałe dzieciaki. Zrobiliśmy wszystko, by wizyta była dla nich ciekawym doświadczeniem i szansą na oderwanie się od rzeczywistości, naznaczonej codzienną walką z niepełnosprawnościami. To były piękne i niezapomniane chwile zarówno dla dzieci i ich opiekunów, jak i dla nas. Sprawić odrobinę radości i zobaczyć uśmiech na ich twarzach – bezcenne.

Fotka z policyjnym lizakiem

To już pewna tradycja, że z okazji Dnia Dziecka Wydział Promocji Policji BKS KGP wspólnie z innymi policyjnymi formacjami organizuje spotkania z najmłodszymi, którym choroba często uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W ubiegłym roku w realizacji pomysłu pomogli nam policjanci z CPKP „BOA” oraz Zarządu Lotnictwa Policji GSP KGP. Więcej informacji w komunikacie: Policyjna #JestAkcja w Dzień Dziecka. Prawdziwą niespodzianką dla maluchów zgromadzonych w oknach szpitala był wtedy zjazd policyjnych kontrterrorystów po linach z dachu budynku i przelot nad szpitalem policyjnego śmigłowca Bell-407GXi .

Tym razem to na podopiecznych Fundacji Koocham czekały atrakcje zaplanowane w tym szczególnym dniu w roku. Nie zabrakło także drobnych prezentów. Wśród upominków znalazły się komiksy „Na ratunek”, wydane z okazji 90-lecia Lotnictwa Policyjnego oraz specjalne okulary VR, dzięki którym można oglądać filmy przygotowane w technologii 360 stopni, m.in. z udziałem policyjnych lotników w ramach projektu #JestAkcja. Każdy otrzymał też na pamiątkę policyjną maskotkę. Spotkanie zakończyła wspólna fotka dzieciaków z policyjnym lizakiem w ręku. Aż żal było odjeżdżać.

***

Jeśli i Ty chcesz wiedzieć więcej na temat tej wyjątkowej formacji w Policji, dowiedzieć się, jak wygląda praca policyjnych lotników oraz, jaką flotę śmigłowcową wykorzystują w swojej codziennej służbie, koniecznie zajrzyj na stronę internetową dedykowaną policyjnemu lotnictwu: Lotnictwo Policji oraz uważnie śledź nasze profile w mediach społecznościowych. Znajdziesz tam m.in.: relacje z akcji, filmy z ćwiczeń, zdjęcia, wywiady czy podcasty z udziałem policyjnych pilotów i mechaników. Dowiesz się też o działaniach charytatywnych i pomocowych, w które włączają się cyklicznie. Wspierając np. zbiórkę funduszy na niezwykle kosztowną terapię genową dla kolejnych małych pacjentów chorych na rdzeniowy zanik mięśni, możesz także Ty zwiększyć szanse na ich powrót do zdrowia i przy okazji stać się właścicielem całkiem atrakcyjnych lotniczych gadżetów.

Z okazji Dnia Dziecka wszystkim dzieciom, tym małym i tym dużym, życzymy dużo zdrowia. Niech każdy dzień przynosi Wam wiele radosnych chwil i powodów do satysfakcji. Życzymy, by wokół Was nigdy nie zabrakło prawdziwych, wiernych przyjaciół a życie było prawdziwą przygodą, która pozwoli spełnić ukryte w głębi marzenia. Niech nigdy nie zabraknie Wam odwagi do podejmowania mądrych decyzji i poznawania otaczającego świata.

Tekst i foto: mł. insp. Anna Kędzierzawska
Foto: Izabela Pajdała, Tomasz Dąbrowski
Film: st. sierż. Tomasz Lis

 

 

 • Przez otwarte wrota hangaru policyjnych śmigłowców dziecko siedzące w wózku patrzy na stojący w oddali śmigłowiec Black Hawk.
 • Za wolantem policyjnego śmigłowca na miejscu pilota siedzi kilkuletni chłopiec w żółtej kurtce.
 • Dwójka niepełnosprawnych chłopców siedzi na wózkach inwalidzkich i przygląda się, w asyście opiekunów i pilota, stojącemu w hangarze policyjnemu śmigłowcowi Bell.
 • Fotografia z oddali. Większa grupa osób przygląda się stojącemu w hangarze policyjnemu śmigłowcowi Bell.
 • Na tylnych fotelach policyjnego śmigłowca i w założonych na głowy nausznikach pokładowego interkomu, siedzą dwaj kilkuletni chłopcy. Obok nich znajduje się ich opiekun.
 • Przed stojącym w hangarze policyjnym Black Hawkiem - grupa odwiedzających, pośród nich policyjny pilot w uniformie.
 • Przed stojącym w hangarze policyjnym Bellem dwójka kobiet z kilkuletnimi dziećmi. Pierwsze z nich opiekunka niesie na rękach, drugie siedzi w wózku spacerowym.
 • Policyjny pilot w uniformie stoi w hangarze śmigłowców przed kilkuosobową grupą odwiedzających, kilkoro z najmłodszych siedzi na wózkach. W dalszym planie Black Hawk.
 • Z tyłu policyjnego śmigłowca Mi-8 otwarte wrota i wysunięta rampa załadunkowa. Stojący w świetle wejścia na pokład transportowy policyjny pilot zachęca do wejścia kilkuletniego chłopca z towarzyszącą mu opiekunką.
 • Kilkuletni chłopiec, ubrany w czarną bluzę z białymi grafikami Batmana, siedzi na pokładzie policyjnego Black Hawka przypięty pasami w miejscu Crew Chiefa. Na głowie chłopca słuchawki pokładowego systemu łączności.
 • Przez otwarte wrota hangaru policyjnych śmigłowców grupa osób przygląda się startującemu w oddali Black Hawkowi.
 • Kilkuosobowa grupa dzieci na wózkach w asyście swoich opiekunów przemieszcza się wewnątrz hangaru policyjnych śmigłowców. W tle kadru zaparkowane śmigłowce Bell.
 • Przed policyjnym śmigłowcem Bell w hangarze stoi kilkuletnia dziewczynka, patrząca na maszynę. Stojące dziecko stabilizuje opiekunka, podtrzymując dziecko za biodra.
 • Za wolantem policyjnego śmigłowca na miejscu pilota siedzi kilkuletni chłopiec w zielonej kurtce.
 • Przed stojącym w hangarze policyjnym Bellem grupa odwiedzających; pośród nich osoby na wózkach inwalidzkich. Sytuacji przygląda się umundurowany policjant.
 • Na tylnej kanapie policyjnego śmigłowca i w nausznikach pokładowego interkomu siedzą trzej kilkuletni chłopcy; obok nich znajduje się ich opiekun.
 • We wnętrzu hangaru policyjnych śmigłowców. Przez okno Crew Chiefa na pasach zabezpieczających wychyla się, z rozłożonymi na boki rękoma, uśmiechnięta kobieta.
 • Za wolantem policyjnego śmigłowca na miejscu pilota siedzi kilkuletni chłopiec, ubrany w czarną kurtkę z białymi grafikami Batmana. Na sąsiednim fotelu pilota dwaj kolejni chłopcy.
 • Zdjęcie wykonane z przedziału pasażersko-transportowego śmigłowca. Za wolantem na miejscu pilota siedzi kilkuletni chłopiec ubrany w czarną kurtkę z białymi grafikami Batmana.
 • Na tylnej kanapie policyjnego śmigłowca i w nausznikach pokładowego interkomu siedzą dwaj nastolatkowie, opiekunka poprawia słuchawki jednemu z nich.
 • Opiekunka, siedząc na tylnej kanapie śmigłowca Bell, tuli na rękach kilkuletniego chłopca.
 • Zdjęcie wykonane z boku dziobu policyjnego śmigłowca Mi-8. W otwartym oknie maszyny siedzi na miejscu pilota kobieta, a na jej kolanach kilkuletni chłopiec w żółtej kurtce.
 • Przed stojącym w hangarze policyjnym Black Hawkiem. Grupa odwiedzających, pośród nich dzieci na wózkach spacerowych. W centrum kadru policjant w uniformie pilota.
 • W hangarze policyjnych śmigłowców, pomiędzy zaparkowanymi Black Hawkiem a Mi-8, grupa odwiedzających, w tym dzieci na wózkach inwalidzkich.
 • Trójka chłopców na wózkach. W centralnej części kadru jeden z nich wpatrzony w trzymany w ręku niebieski lizak, na którym znajduje się gwiazda Policji. W nieostrości tła dwie opiekunki i policyjny śmigłowiec Black Hawk.
 • Zdjęcie pamiątkowe. We wnętrzu hangaru policyjnych śmigłowców Black Hawk sfotografowany z boku. Na jego tle grupa kilkunastu osób uczestniczących w wydarzeniu, pośród których dzieci na wózkach.
 • Kobieta w ciemnym żakiecie i policyjny pilot wręczają maskotkę kilkuletniemu chłopcu. Na dalszym planie kilkoro dzieci i ich opiekunów.
Powrót na górę strony