Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Właściciele spółki paliwowej zatrzymani

Data publikacji 27.06.2006

Policjanci z Ostrołęki zatrzymali cztery osoby (dwa małżeństwa), które zajmowały się przestępstwami związanymi z handlem paliwami. Prokuratura zarzuca im też utrudnianie śledztwa i pranie brudnych pieniędzy.

Pierwsze czynności przeprowadzono 12.06.2006 r. Wtedy to policjanci z KMP w Ostrołęce, przy wsparciu funkcjonariuszy z sekcji zamiejscowej PG KWP zs. w Radomiu i z udziałem prokuratorów Prokuratury Rejonowej w Ostrołęce przeszukali 20 stacji paliwowych, prywatne mieszkania oraz zabezpieczyli dokumentację w Urzędzie Skarbowym w Ostrołęce spółki paliwowej "Benzol". Akcją objęte były województwa: mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. W działaniach udział wzięło 30 policjantów, kilkunastu pracowników PIH-u i Inspekcji Ochrony Środowiska oraz prokuratorzy. W toku czynności zabezpieczono kilkadziesiąt próbek paliw, dokumenty finansowo-księgowe i dyski komputerowe.

W dniu 23.06.2006 r. po południu decyzją Prokuratury Rejonowej w Ostrołęce policjanci zatrzymali 8 osób - pracowników i właścicieli "Benzolu". W wyniku czynności z udziałem zatrzymanych 25.06.2006 r. policja skierowała wobec 4 właścicieli spółki Dariusza i Agnieszki M. oraz Adama i Agnieszki K. wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania. W dniu 26.06.2006 r. (poniedziałek) wieczorem Sąd Rejonowy w Ostrołęce podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu całej czwórki na 3 miesiące.

Zatrzymanym i aresztowanym właścicielom "Benzolu" zarzuca się popełnienie przestępstw:
- Agnieszce K. postawiono zarzut utrudniania postępowania karnego, nielegalnego uzyskania i wykorzystywania programów komputerowych na kwotę ok. 200 tys. zł., pranie brudnych pieniędzy (wstępnie na ok. 1. 500.000 zł.);
- Adamowi K. utrudnianie postępowania karnego, pranie brudnych pieniędzy;
- Agnieszce M. utrudnianie postępowania karnego, nielegalne uzyskanie i wykorzystywanie programów komputerowych na kwotę ok. 200 tys. zł., pranie brudnych pieniędzy;
- Dariuszowi M. poświadczenie nieprawdy, utrudnianie postępowania karnego, nielegalne uzyskanie i wykorzystywanie programów komputerowych na kwotę ok. 200 tys. zł. i pranie brudnych pieniędzy.

Za wymienione przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. Podczas kilku ostatnich dni cała czwórka próbowała opóźniać czynności procesowe, m.in. symulując choroby. Postępowanie ma charakter rozwojowy, a ujawnione wątki wskazują na popełnianie również przestępstw korupcji, uszczupleń podatkowych i fałszowania dokumentów księgowych. Zatrzymani inwestowali pieniądze w liczne nieruchomości, m.in. posiadają kilkadziesiąt mieszkań w Warszawie i na Pomorzu.

Powrót na górę strony
Polska Policja