Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Funkcjonariusze i weterani oddali hołd policjantowi poległemu na misji ONZ

Data publikacji 14.06.2022

Prawie 25 lat temu na misji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Bośni i Hercegowinie zginął żarski policjant podkomisarz Andrzej Buler. Aby uczcić pamięć po poległym koledze, policjanci z żarskiej komendy oraz uczestnicy „Motocyklowego Rajdu Weteranów” złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa realizuje projekt, którego ideą jest odwiedzenie przez motocyklistów  grobów poległych na misjach zagranicznych żołnierzy, policjantów i funkcjonariusza Służby Ochrony Państwa, w całej Polsce. W poniedziałek (13 czerwca) policjanci z żarskiej komendy wspólnie z uczestnikami „Motocyklowego Rajdu Weteranów” odwiedzili grób świętej pamięci podkomisarza Andrzeja Bulera, na którym zapalili znicze i złożyli kwiaty. To inicjatywa dzięki, której pamięć po poległym na terenie Bośni-Hercegowiny policjancie nie zaginie. Funkcjonariusz stracił życie podczas pełnienia obowiązków służbowych 17 września 1997 roku w katastrofie helikoptera Organizacji Narodów Zjednoczonych. W poniedziałkowej uroczystości uczestniczyli również  najbliżsi tragicznie zmarłego. Wdowa, Pani Czesława Buler,  wspomina męża w ciepłych słowach: „był odważny, chciał ratować ludzkie życie, kochał to, co robi, nie zważał na niebezpieczeństwo, dlatego nawet z narażeniem swego życia pomagał innym. Na jednej z misji na własnych plecach wyniósł rannego Kanadyjczyka".

Podkomisarz Andrzej Buler służbę pełnił między innymi w żarskiej komendzie. Od 1992 roku był trzykrotnie delegowany do grupy policyjnej polskiego kontyngentu sił pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych w byłej Jugosławii. Oddany służbie, wykazywał się odwagą godną podziwu i opanowaniem w dramatycznych sytuacjach. Uczestniczył w negocjacjach pomiędzy walczącymi stronami. Narażając życie, pod ogniem snajperów, ułatwił wymianę jeńców wojennych, uchodźców i osób wysiedlonych. Zorganizował ewakuację 110 studentów zagranicznych z Sarajewa w najbardziej trudnych i niebezpiecznych warunkach.  Za poświęcenie, ofiarność i odwagę odznaczony został dwukrotnie brązowym medalem ONZ „W służbie dla pokoju”, wyróżnieniem dowódcy wojskowego misji i listem pochwalnym Szefa Misji (Commissionera). Ponadto był odznaczony medalem "Za zasługi dla obronności kraju” i "Złotym krzyżem zasługi". Cześć Jego Pamięci!

W tym dniu policjanci zapalili także znicze na grobie nieznanego żołnierza  i oddali hołd poległym podczas II Wojny Światowej żołnierzom. Pomnik na żarskim cmentarzu powstał z inicjatywy między innymi Stowarzyszenia 42. Pułku  Zmechanizowanego i 11. Brygady Zmechanizowanej.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / kp)

  • Policjanci oddają hołd przed pomnikiem
  • Podkomisarz Andrzej Buler
  • Policjanci oddają hołd przed pomnikiem
Powrót na górę strony