Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Reagujmy, gdy dzieje się krzywda. Policjanci wybili szybę i uwolnili psa z rozgrzanego auta

Data publikacji 05.07.2022

Zielonogórscy dzielnicowi z komisariatu II uwolnili psa zamkniętego przez nieodpowiedzialnego właściciela w nagrzanym samochodzie. Na szczęście w porę zareagowali świadkowie, którzy powiadomili Policję. Bądźmy czujni widząc zagrożone wysoką temperaturą osoby lub zwierzęta zamknięte w pojeździe i reagujmy!

W poniedziałek, 4 lipca 2022 roku Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze otrzymał zgłoszenie od mężczyzny, który zauważył psa zamkniętego w nagrzanym samochodzie na jednym z zielonogórskich osiedli. Zgłaszający widział, jak właściciel zostawia szczeniaka i odchodzi. Nie zareagował od razu, bo był przekonany, że właściciel wróci za kilka minut. Gdy jednak jego nieobecność znacznie się przedłużyła postanowił sprawdzić sytuację, a następnie powiadomić odpowiednie służby. Z relacji zgłaszającego wynikało, że w samochodzie znajdował się szczeniak, najprawdopodobniej  rasy owczarek belgijski. Dyżurny skierował na miejsce dzielnicowych z komisariatu II, a sam zajął się ustalaniem danych właściciela, żeby się z nim skontaktować. Niestety właściciel pomimo wielokrotnych prób nawiązania kontaktu, nie odbierał telefonu. W związku z tym, że w pojeździe nie było uchylonych okien, a pies wyglądał na coraz bardziej wycieńczonego i nie reagował, policjanci podjęli więc decyzję o wybiciu szyby w pojeździe i uwolnieniu szczeniaka. Na miejscu pojawili się także wolontariusze z Biura Ochrony Zwierząt w Zielonej Górze. Po uwolnieniu zwierzęcia policjanci przenieśli je w chłodne miejsce i napoili, natomiast wolontariusze zajęli się szukaniem tymczasowego schronienia dla pieska. W trakcie interwencji na miejscu pojawił się właściciel psa, 48-letni mieszkaniec powiatu międzyrzeckiego. Zielonogórska policja prowadzi w tej sprawie postępowanie w celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności zdarzenia.

W sytuacji, gdy zobaczymy pozostawione w zamkniętym samochodzie dziecko lub zwierzę nie bójmy się reagować. Pamiętajmy, że temperatura w zamkniętym szczelnie pojeździe jest znacznie wyższa niż na zewnątrz i stanowi zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia przebywających w nim zamkniętych dzieci lub zwierząt. Jeśli jesteśmy świadkiem sytuacji, w której widzimy wycieńczone, duszące się  zwierzęta pozostawione w pojeździe na upale lub też widzimy dzieci pozostawione w nagrzanym pojeździe, to według prawa możemy zareagować zgodnie z tak zwanym stanem wyższej konieczności i wybić szybę. Pamiętajmy, że warto też od razu wezwać na miejsce Policję. W takich przypadkach ratowanie życia człowieka czy czworonoga jest ważniejsze od ochrony mienia. Wybicie szyby nie jest więc przestępstwem, a odpowiedzialnością karną obarczone jest natomiast narażanie życia dziecka czy zwierzęcia. Bądźmy czujni widząc zagrożone wysoką temperaturą osoby lub zwierzęta zamknięte w pojeździe i reagujmy! Jeśli nie chcemy samo podejmować interwencji poprzez wybicie szyby, dzwońmy pilnie na numer alarmowy 112.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / sc)

Powrót na górę strony