Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Profesjonalne działanie i szczęśliwy finał

Data publikacji 07.07.2022

Dzięki profesjonalizmowi oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu nie doszło do tragedii. Policjant, gdy tylko odebrał zgłoszenie o samobójczych zamiarach skojarzył, że desperatem jest jego były podopieczny. Natychmiast odnalazł jego numer i tak poprowadził rozmowę, że mężczyzna zrezygnował z przerażającego planu. Odnaleziony przez funkcjonariuszy bezpiecznie trafił pod opiekę lekarzy.

Wczoraj, 06.07.2022 roku dyżurny grudziądzkiej Komendy Miejskiej Policji, komisarz Krzysztof Koślacz pełnił służbę na stanowisku dowodzenia. Około 12.00 wpłynęło do niego zawiadomienie z numeru alarmowego, że młody mężczyzna zamierza targnąć się na swoje życie. Policjant natychmiast skierował patrole w miejsca, gdzie mógł przebywać desperat. Jednocześnie funkcjonariusz skojarzył, że w przeszłości, pełniąc dodatkowo funkcję kuratora społecznego, poszukiwany mężczyzna był jego podopiecznym. Nie zwlekając, wykorzystał znany mu kontakt i zadzwonił do swego dawnego podopiecznego.

Swym doświadczeniem i umiejętnościami, pozyskanymi zarówno jako funkcjonariusz z kilkudziesięcioletnim stażem, jak i dawny kurator społeczny, namówił go, by zrezygnował ze swych zamiarów. Policjantowi udało się też w rozmowie ustalić miejsce, gdzie przebywa mężczyzna, a następnie wysłał tam jeden z patroli. Funkcjonariusze szczęśliwie odnaleźli desperata i udzielili mu niezbędnej pomocy.

Przypadek ten dowodzi, że realizując powierzone obowiązki służbowe w sposób stacjonarny, nie tylko będąc w bezpośrednim patrolu, można nieść pomoc, a nawet uratować ludzkie życie. Wieloletnie doświadczenie, zaangażowanie i umiejętności zaowocowały kolejnym uratowaniem ludzkiego życia.

Kryzys emocjonalny może dotknąć każdego. Warto wiedzieć, jak rozwiązywać problemy lub wesprzeć innych w samodzielnym rozwiązywaniu trudności. Warto również nie wahać się i skorzystać z porady specjalisty z dziedziny psychologii, czy psychiatrii, działających m.in. w każdej poradni zdrowia psychicznego.

APEL: Nie lekceważmy żadnych sygnałów świadczących o tym, że ktoś nie radzi sobie z trudną sytuacją życiową, okazujmy wsparcie i pomoc w kryzysie. Na terenie całego kraju można dzwonić na numer alarmowy 112 lub Kryzysowy Telefon Zaufania pod nr 116 123 oraz Młodzieżowy Telefon Zaufania pod nr 116 111 (czynny całą dobę) oraz Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212 (czynny całą dobę).

(KWP w Bydgoszczy / mw)

Powrót na górę strony