Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Złożenie wieńców w miejscach pamięci

Data publikacji 13.07.2022

Jutrzejsze obchody małopolskiego Święta Policji poprzedziło złożenie dzisiaj kwiatów w miejscach upamiętniających poległych policjantów.

Kultywowanie  pamięci, oddanie czci i otaczanie szacunkiem  poległych, pozwala obecnym policjantom  na poczucie więzi pokoleń i wpisuje się  w kontynuowanie tradycji służenia Ojczyźnie. Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinsp. Michał Ledzion oraz przedstawiciele krakowskiego oddziału Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r.",  w asyście Kompanii Honorowej złożyli  wieńce przed Krzyżem Martyrologicznym i Obeliskiem znajdującymi się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Miejsca te są poświęcone funkcjonariuszom Policji Państwowej, którzy byli jeńcami obozu w Ostaszkowie, Katyniu, Twerze, Miednoje i zostali  zamordowani  przez NKWD w 1940 roku.
Kwiaty zostały również złożone przed tablicą patrona Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, podinspektora Ludwika Drożańskiego. Hołd oddano także policjantom  poległym w służbie, których tablice epitafijne znajdują się na Ścianie Pamięci w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Delegacja policjantów udała się również na Krzemionki, gdzie na terenie dawnego obozu w Płaszowie złożono wieńce przed Obeliskiem upamiętniającym egzekucję 40 „granatowych policjantów” - żołnierzy AK rozstrzelanych przez Niemców  na przełomie lat 1943-44.

 

 

 

 

 

 

 

  • obelisk i krzyż martyrologiczny
  • 2 złożenie wieńców przed obeliskiem
  • obelisk i krzyż z wieńcem
  • generał składa wieniec przy tablicy patrona KWP Kraków
  • generał przed ścianą upamiętniającą poległych policjantów
  • dwóch policjantów oddających honor pomordowanym
  • obelisk
Powrót na górę strony