Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjantka na urlopie uratowała życie 2-letniej dziewczynki

Data publikacji 18.07.2022

Policjantka z komisariatu II w Sosnowcu, będąc na urlopie w Marsa Alam w Egipcie, uratowała życie niespełna 2-letniej dziewczynki. Dziecko zakrztusiło się i nikt nie potrafił udzielić mu pomocy, nawet jej przerażeni rodzice. Dzięki sprawnej interwencji sierż. szt. Aleksandry Białek, mała Czeszka zaczęła oddychać i po chwili sama podziękowała Oli za pomoc, ofiarowując jej cukierki i kwiatek...

Wypoczywająca na urlopie w Marsa Alam w Egipcie sosnowiecka policjantka z komisariatu II sierż. szt. Aleksandra Białek zwróciła uwagę na przebywającą w pobliżu niespełna 2-letnią dziewczynkę, która prawdopodobnie czymś się zakrztusiła. Maluch próbował, kaszląc i chrząkając, pozbyć się czegoś, co mu przeszkadzało w nabraniu oddechu. Dziecko, pomimo prób, nie było w stanie oddychać, stopniowo tracąc przytomność. Policjantka zareagowała błyskawicznie. Odebrała dziecko rodzicom, którzy w panice tylko podrzucali nim do góry, co nie przynosiło absolutnie żadnego efektu. Na leżaku dziewczynki funkcjonariuszka zauważyła opakowanie po gumach rozpuszczalnych, sprawdziła więc, czy dziewczynka nie ma ich w buzi, a następnie odwróciła dziecko do dołu i zaczęła uderzać między jego łopatkami i uciskać jego klatkę piersiową. Widząc, że ciałko dziecka stało się wiotkie, ponieważ mała straciła już przytomność, przystąpiła do reanimacji malucha, przerywając ją raz po raz, wciąż próbując usunąć przeszkodę z dróg oddechowych dziecka. W tym czasie przerażeni rodzice, nie widząc od razu efektów akcji ratunkowej i nie rozumiejąc dodatkowo języka polskiego ani angielskiego, usiłowali wyrwać jej dziecko. Uniemożliwił im to jednak mąż policjantki. Po którejś z rzędu próbie dziecko wykrztusiło cukierek i zaciągnęło powietrze. Po chwili wróciło do siebie i w ramionach mamy uspokoiło się. Po chwili na miejsce dotarł lekarz, który zbadał 2-latkę i stwierdził, że jej zdrowiu już nic nie zagraża. Mała dziewczynka to obywatelka Czech. Po wszystkim, uśmiechnięta szeroko, powiedziała policjantce, że jest jej aniołem i podarowała jej w geście wdzięczności kwiatek i cukierki.

Warto wiedzieć w jaki sposób udzielić komuś pierwszej pomocy. Nie bójmy się tego. Nasza decyzja o podjęciu działania, może uratować komuś życie. Nasz spokój i opanowane działanie może także wesprzeć kogoś, kto będąc przerażonym, nie jest w stanie podjąć skutecznych działań.

widoczna kobieca dłoń, która trzyma czerwony kwiat

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony