Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Kalendarzyki Policji Województwa Śląskiego" - unikatowa pamiątka w 100. rocznicę przedwojennej Policji województwa Śląskiego

Data publikacji 22.07.2022

23 lipca 2022 roku w Katowicach odbędą się centralne obchody Święta Policji. Będziemy również obchodzić 100. rocznicę powstania Policji województwa Śląskiego. Historia, etos i rola tej formacji są wzorem dla współczesnych polskich policjantów. W Izbie Pamięci Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu mamy szczególną pamiątkę tamtych czasów. To unikatowa, kompletna kolekcja "Kalendarzyków Policji Województwa Śląskiego". Dla Policjantów z lat 20. i 30. XX wieku były to narzędzia ułatwiające codzienną służbę. Zapraszamy na centralne obchody Święta Policji do Katowic oraz do Izby Pamięci Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

W tym roku centralne obchody święta Policji odbędą się w Katowicach. W ten sposób upamiętnimy 103. rocznicę powstania Policji Państwowej oraz 100. rocznicę powstania Policji województwa Śląskiego. Historia, etos i rola tej formacji są wzorem dla współczesnych polskich policjantów.

Policja Województwa Śląskiego została utworzona na mocy rozporządzenia Wojewody Śląskiego 17 czerwca 1922 r. i istniała do wybuchu II wojny światowej. Jako organ bezpieczeństwa i porządku publicznego podległa władzom wojewódzkim i była utrzymywana z zasobów Skarbu Śląskiego. Policja Województwa Śląskiego odgrywała ważną rolę w kraju ze względu na wysoki poziom wyszkolenia, zdyscyplinowanie i przygotowanie ogólne. Stan osobowy wojewódzkich sił policyjnych stanowił około 10 procent stanu osobowego sił policyjnych w II Rzeczpospolitej.

W ramach współpracy pomiędzy Szkołą Policji w Katowicach, a Komendą Wojewódzką Policji w Opolu, wśród cennych pamiątek Izby Pamięci opolskiej Policji znalazły się „Kalendarzyki Policji Województwa Śląskiego”. To kolejne świadectwo tamtych czasów, które buduje naszą tożsamość jako współczesnych policjantów. Dla Policjantów z lat 20. i 30. XX wieku były to narzędzia ułatwiające codzienną służbę.

Początki Kalendarzyka Policji Województwa Śląskiego sięgają roku 1926. To wtedy, z inicjatywy Głównego Komendanta Policji Województwa Śląskiego inspektora Leona Wróblewskiego oraz Związku Funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego „Samopomoc”, został wydany pierwszy numer. Myślą przewodnią tej inicjatywy było to, że podczas pełnienia służby, jak też poza nią, funkcjonariusze nie mieli tak użytecznego i funkcjonalnego źródła wiedzy jaką jest podręcznik.

  • biurko na nim maszyna do pisania telefon i kalendarzyk
  • kalendarzyki ustawione 1 obok 2
  • 3 kalendarzyki w witrynie
  • otwarte kartki z kalendarzyków
  • otwarte kartki z kalendarzyków
  • otwarte kartki z kalendarzyków
  • na plakacie 4 policjanci i napis "pamiętaj że nosisz mundur"
    plakat IPN
Powrót na górę strony