Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Olsztyn: Ełk dołącza do systemu "Taxi - Oko"

Kolejne setki par oczu czuwające nad bezpieczeństwem mieszkańców Warmii i Mazur. Kolejne miasto, tym razem Ełk, uruchamia system "Taxi - Oko".

Dziś o godzinie 11.00 w Urzędzie Miasta w Ełku odbędzie się uroczysta inauguracja systemu, do którego z Policją przystąpili Prezydent Miasta, cztery korporacje taksówkarskie, Miejski Zakład Komunikacji, Straż Miejska.

"Taxi Oko" to "żywy monitoring". Program polegający na stworzeniu i działaniu systemu bieżącego powiadamiania o zagrożeniach Policji i innych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo obywateli i porządek publiczny służb przez podmioty pozapolicyjne w Olsztynie działa od 6 lat. Z Komendą Miejską Policji w Olsztynie i Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miasta w Olsztynie współpracują taksówkarze z ośmiu korporacji, 6 agencji ochrony, kierowcy z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej. Istotą działania systemu jest współdziałanie w zapobieganiu realnym zagrożeniom poprzez bieżące powiadamianie i alarmowanie Policji, tym samym właściwych dla zdarzenia służb, wspólna praca w sieci dyspozytorów - uczestników programu - w celu natychmiastowej reakcji lub konsultacji umożliwiających podjęcie optymalnej decyzji prewencyjnej, ratowniczej, porządkowej, w przypadku pracowników agencji ochrony - to także reagowanie na sytuacje realnego zagrożenia życia i zdrowia. Udział w systemie podnosi także bezpieczeństwo samych uczestników, jak choćby taksówkarzy.

W 2004 roku uczestnicy systemu "Taxi - Oko" do Dyżurnego Miasta Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Olsztynie przekazali 324 informacje, w tym roku już ponad 400. Dotyczyły one głównie zdarzeń w ruchu drogowym m.in. kolizji, pijanych kierowców, sprawców przestawiający znaki drogowe, złodziei pokryw od studzienek kanalizacyjnych, ale także bójek, chuligańskich wybryków. Informacje te często skutkują zatrzymaniem sprawców na gorącym uczynku.

Dzięki szybkiej wymianie informacji podczas minionych wakacji w Olsztynie odnaleziono trójkę zaginionych dzieci.

"Taxi - Oko" funkcjonuje w ramach programu "Bezpieczna Warmia i Mazury" opracowanego przez policjantów z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. W 2003 roku został uruchomiony w Elblągu. W Giżycku, Kętrzynie, Mrągowie, Szczytnie i Ostródzie trwają przygotowania do jego wprowadzenia.

Powrót na górę strony