Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odtworzono wygląd ofiary zabójstwa sprzed ponad dwóch dekad. Policja prosi o pomoc w identyfikacji

Data publikacji 27.07.2022

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie natrafili na szczątki mężczyzny, zamordowanego w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Publikujemy odtworzony wizerunek denata i prosimy o zgłaszanie się osób, które go rozpoznają, ale także świadków, którzy mają informacje na temat okoliczności, w jakich doszło do zabójstwa i osób powiązanych z tą zbrodnią.

W czerwcu 2020 roku, policjanci wydziału kryminalnego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie weryfikując ustalenia operacyjne, pod posadzką budynku znajdującego się na krakowskiej Olszy natrafili na szkielet mężczyzny. Już wstępne oględziny wskazywały, że człowiek ten, został zabity strzałem w głowę z broni palnej. Prokuratura Okręgowa w Krakowie wszczęła śledztwo w sprawie zabójstwa, a policjanci z KWP w Krakowie rozpoczęli analizowanie wszelkich pojawiających się informacji oraz wątków. Ustalenia w śledztwie wykazały, że ofiara wywodziła się ze środowiska przestępczego działającego w Krakowie w latach 90. Te ustalenia pokrywały się z wynikami badania szczątków przez specjalistów Zakładu Medycyny Sądowej, jak również Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, które określały czas zabójstwa na lata 90. (1995-1999). Śledztwo jest na biegu i trwają ustalenia dotyczące sprawcy bądź sprawców zabójstwa.

DNA denata  porównano z bazą DNA osób zaginionych, ale to nie przyniosło pozytywnego rezultatu. Na podstawie opinii biegłych, z zakresu medycyny sądowej, jak również antropologii (w tym m.in. na podstawie właściwości zapisanych w kodzie genetycznym) wykonano rekonstrukcję twarzy ofiary. Udało się również ustalić, że mężczyzna w chwili zabójstwa miał około 40 lat, 176 cm wzrostu oraz ważył około 70 kg. Informację tę wraz ze zdjęciem zrekonstruowanej twarzy denata dostały wszystkie jednostki Policji na terenie kraju. Jak dotąd tożsamość denata nie została ustalona.  

Wszystkie osoby mające informacje dotyczące tożsamości mężczyzny, okoliczności i sprawcy bądź sprawców tej zbrodni proszone są o kontakt z Wydziałem Kryminalnym Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie — tel. 47 835 86 90. Gwarantujemy pełną anonimowość.

(KWP w Krakowie / kp)

Powrót na górę strony